Výsadba rakytníku a jeho pěstování

Rakytník

Rykytník řešetlákový představuje moc hezký keř, který se pěstuje odnepaměti. Jeho výsadba je velmi jednoduchá stejně jako péče o něj. Funguje jako okrasná a zároveň užitková rostlina. Mnohdy je označován za elixír zdraví. Ostatně nabízí celou řadu vitamínů, jež lidské tělo nezbytně potřebuje. Jmenovat bychom mohli zejména vitamíny D, F, K, C či A a také vitamíny ze skupiny B. Typický je i vysokým obsahem flavonoidů. Z dalších látek můžeme jmenovat organické kyseliny, minerály, pektin a další. Typický je i alkaloid hippophein, z něhož vzniká v těle serotonin, což je hormon vitality.

Místo a půdní podklad

Tento velmi odolný keř nejčastěji roste přímo na svazích, které dokáže díky propracovanému kořenovému systému dokonale zpevnit. Optimální je pro něj silně slunné místo, kde se mu bude zcela jistě dařit. Půdní podklad si nevyžaduje nijak výrazně náročný, postačí mu pohodlně i písčité a kamenité půdy. Měly by mít ovšem zásaditý nebo neutrální charakter. S kyselými půdami mají rostliny rakytníku problém. Odolat dokáže zasolené půdě.

Rakytník je dvoudomým keřem

Rakytník je dvoudomým keřem, který je vhodné vysadit ve skupinách. Převažovat by měly samičí rostliny. Ve skupině by ale mělo figurovat i několik rostlin samčích. Poznat pohlaví není u rakytníku úplně jednoduché. Je to možné s jistotou až na čtyřletých rostlinách. Pupeny u samčích rostlin jsou objemově mnohem větší a také hustější. V zahradnictví jsou ale schopni rozpoznat pohlaví rakytníku již v útlém stavu, takže budete vědět, co kupujete.

Různorodé použití plodů

Zralé plody nejznámějších šlechtěných odrůd jsou chuťově jedinečné. Použít je můžeme na cokoli. Typické jsou především různé sirupy a marmelády. Plody se ale dají také usušit a používat dvakrát denně jednu lžičku. Výborná je i tinktura z rakytníku. Zapomenout nemůžeme ani na rakytníkový likér, který je chuťově vynikající a obsahuje plno vitamínů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.