Vypěstujte si čerstvý listový špenát

Špenát

Už i slavný animovaný hrdina Pepek Námořník miloval špenát a dosahoval díky jeho vlastnostem na ukrutnou sílu! I proto hravě přemohl své nepřátele. Špenát je ovšem především skvělou pochoutkou, která je navíc zdravá. Proč si jej tedy nevypěstovat na vlastní zahrádce. Stačit by vám měla pouze semínka špenátu a chuť k jeho pěstování. Není nijak složité, o čemž se ostatně společně přesvědčíme v následujících řádcích.

Špenát a jeho původ

Určitě není od věci si špenát podrobně představit. Jeho původ bychom hledali ve starověké Persii. Co se týká samotného názvu Spinacea oleracea, pak první slovo znamená fakt, že jeho semínko je do jisté míry ostnaté. V současné době ostatně rozlišujeme kultivary, které se vyznačují ostnatým a hladkým semínkem. Zahrádkáři mnohdy odrůdy špenátu spíše člení podle struktury jeho listu. Ty mohou být buď sladkolisté, anebo kompletně bublinaté.

Několik rad k pěstování špenátu

Optimální půdní pH prostředí pro pěstování špenátu se pohybuje od 6,5 až 7,5. Půda samotná by měla mít hlinitopísčitý charakter a měla by dokázat dlouhodoběji držet potřebné množství vody. Neměla by zkrátka ani v období největšího sucha úplně vyschnout. Rostliny vykouknou za několik málo dní po výsevu a spotřebují spousty živin i vody. Optimální je špenát vysévat na jaře a sklízet v létě. Vysoké teploty totiž zapříčiňují vytahování rostlin nahoru směrem do květu. Špenát je tak tuhý a nedobrý. Celková doba od výsevu po sklizeň osciluje mezi 45 až 65 dny. Vysévat ale můžete i vlétě a sklízet na podzim.

Odrůdy špenátu

Určitě není od věci uvést si také nejznámější odrůdy špenátu, které si lidé nejčastěji vysazují na svých políčkách. Uvedeme je s obsáhlým komentářem v následujícím článku. Jednat se bude především o kultivary Lorelay, Emilia F1 a Previa F1.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.