Vybíráme kalové čerpadlo

Kalové čerpadlo

Kalové čerpadlo patří mezi základní vybavení, bez kterého se většinou na zahradě, případně v rodinném domku neobejdeme. Jeho výběr nemusí být nijak výrazně jednoduchý. Proto se na něj soustředíme mnohem podrobněji v následujících řádcích. I u kalového čerpadla se můžete setkat s nekvalitním provedením. V každém případě je zapotřebí brát v potaz spousty důležitých aspektů. Pojďme se na ně tedy podívat blíže…

Povrchové nebo ponorné čerpadlo?

Kalová čerpadla se standardně dělí na dva typy. Jedná se o čerpadla povrchová a ponorná. První typ je nutné umístit nad hladinu vody na místo, které je dokonale suché. Při jeho výběru je vhodné orientovat se podle celkové ponorné hloubky daného modelu. Běžně se jedná o hloubku 8 metrů. Najdou se ale i výkonnější provedení. U ponorných čerpadel tento parametr řešit nemusíte, jelikož je můžete ponořit hluboko dle libosti. Pokud potřebujete ponořit čerpadlo hodně hluboko, je třeba zjistit i ponornou hloubku.

Maximální možný výtlak

Rozhodně byste měli také vědět, jak vysoko maximálně čerpadlo vytlačí vodu. U kalových čerpadel se tato výška standardně pohybuje okolo 15 až 25 metrů. Jestliže ovšem budete potřebovat mnohem výkonnější zařízení, není problém na trhu najít i taková, která dokážou vodu dostat až z 85 metrů. U povrchových čerpadel je třeba brát v potaz také sací hloubku. Jestliže má toto čerpadlo výtlak 35 metrů a sací hloubku 5, pak lze vodu čerpat až z hloubky 40 metrů.

Maximální průtok

Další výkonnostní charakteristikou je pochopitelně maximální možný průtok. Jinými slovy, tento údaj v litrech za minutu dokáže udávat množství vody, již je schopno čerpadlo dostat ven za určitý časový okamžik. Standardně se jedná o průtok pohybující se okolo 1 000 litrů. Na trhu se ale nacházejí i extrémně výkonné stroje s průtokem extrémních 20 000 litrů. Vyplatí se navíc myslet i na rezervu, kterou byste si měli nechat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.