Vlašské ořechy: Kam s listy

Ořešák

Ořešáková listovka vzbuzuje onu známou otázku, kam s ní? Vlašské ořechy jsou zdravé, nicméně listy se příliš na zahradě nevyjímají. Listy jsou většinou napadeny houbami, zahnívají a neskutečně nepříjemně páchnou. Mnohdy ale není od věci i listí z ořechů kompostovat. Nevěříte, pak si pokusíme právě o něm něco málo říct a pokusíme se najít i argumenty, které hovoří pro jeho rozkládání se v rámci kompostové zeminy. Jak je to tedy s listy z ořechu?

Onemocnění ořešáku

Nejčastěji trpí ořešáky onemocněním v dobách, kdy je poměrně vlhko. Jedná se o chorobu vyvolanou houbou Marssonina junglandis. Napadení poznáte velmi rychle, a to díky typické skvrnitosti listů mající hnědé fleky. Mnohdy se mohou objevit i na zeleném obalu plodu, nicméně samotné jádro zasáhnout houba nedokáže přes pevnou skořápku. Houba dokáže bez problémů přežít zimu, a tak se vyplatí ji odstranit spolehlivým postřikem. Výbornou volbou je především Kuprikol. Jsou li obdobné skvrny důsledkem bakteriální infekce, je nutné všechny napadené součástí neprodleně odstranit.

Kompostování listů ořešáku

Problém zůstává při kompostování ořešákového listí zejména v případě, že je na kompostu nebo v kompostéru samo. Pak zůstane logicky nerozložené o mnohem delší dobu, než by tomu bylo u standardního listí jiného stromu. I proto se vyplatí namíchat směs ořešákového listí se zeminou. Poměr by měl představovat 3 díly zeminy a 1 díl listí. K zetlení této směsi by mělo dojít v rozmezí od 4 do 8 měsíců. Na jaře pak lze kompost přidat klidně do pařeniště.

Léčivé vlastnosti listů ořešáků

Ořešák královský je nejen skvělý strom, který dává výborné plody plné vitamínů a minerálních látek. Jeho listy jsou využívány k dezinfekčním účelům. Vyrábí se z nich prostředky, které skvěle fungují na odřeniny, případně hnisající rány. Antibakteriální vlastnosti list se dokážou uplatnit i při samotném tlení na kompostu. Proto tlení probíhá pomalejším tempem.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.