Vitálka: Pěstování krásky s drobnými kvítky

Vitálka

Sanvitalia, Vitálka plazivá, Vitálka poléhavá, Vitálka položená nebo také aztécké zlato, to vše jsou názvy pro krásnou rostlinu s drobnými kvítky. Tato dobře se větvící a polehavá rostlina, nedorůstá ani tak do výšky, jako spíše do šířky. Květy Vitálky vám mohou připomínat slunečnice, mají totiž tmavý střed s oranžovými nebo žlutými lístky okolo. Je hodně odolná a jednoduchá na pěstování.

Vitálka  a její pěstování

Vitálka plazivá má ráda teplé a slunné stanoviště, ale dařit se jí bude i v polostínu. Musíte, však myslete na to, že čím méně světla, tím méně pokvete. Vyžaduje dobře propustnou půdu ve složené zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1. Substrát si můžete zakoupit buď v obchodě, nebo si jej připravit sami, je to na vás. Vitálky nemají rády mráz, ale třeba větrné místo jim nevadí.  Se svou výškou 15-20 cm, se hodí do květináčů, závěsných truhlíků i na záhon. Pokud budete Vitálku sázet na záhon, nechte pro ni dostatek místa, aby se mohla hezky rozrůst a neutiskovaly ji ostatní rostliny.  Tuto rostlinu nemusíte zbavovat odkvetlých květů, protože opadají samy. Dokonce nechutná ani žádným škůdcům, takže budete mít o starost méně.

Hnojení a zalévání

Co se týká zálivky, Vitálka má ráda vlhkou půdu, ale nic se nestane ani, pokud rostlinu přelijete nebo naopak zapomene zalít. V obou případech se brzy vzpamatuje a na rostlině nic nepoznáte.  Hnojit můžete ihned po zasazení do květináče nebo truhlíku. Používejte však kvalitní plnohodnotné hnojivo pro balkónové květiny. Vitálka je jednoletá rostlina a v našich končinách a hlavně podmínkách se nezazimovává. Takže ji klidně můžete nechat v truhlíku, dokud ji nespálí mráz.

Vitálka množení a následné pěstování

Jelikož Vitálku nenecháváme přezimovat, je možné ji namnožit jen sběrem nebo vysetím semen.  Na podzim si tedy posbíráte semena, usušíte je a uskladníte na suchém teplém místě.  V březnu pak můžete semena vyset. Buď do skleníku, kde teploty nedosahují bodu mrazu, nebo využijte semenáč nejlépe v teplé a světlé místnosti. Vyhněte se ovšem přímému slunci. Vzešlá semena se následně přesadí do květináčů a nechají se až do poloviny května za oknem nebo skleníku. Ke konci května Vitálku přesuňte ven.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.