Velmi jednoduše nabízí hlíva ústřičná pěstování přímo na špalcích

Pěstování hlívy ústřičné je poměrně oblíbenou disciplínou a spousta zahrádkářů se uchyluje k tomu, že si vypěstuje vlastní rostliny přímo na zahradě na starším kmeni ovocného či jiného stromu. Hlíva ústřičná je vynikajícím všelékem, který stojí za to začít pěstovat, nicméně je třeba dodržovat jistá pravidla. Nejedná se sice o něco extrémně složité, co by nebylo možné v našich podmínkách praktikovat, nicméně i tak je vhodné se na tato pravidla soustředit.

Naočkujete si špalek

Hlíva ústřičná je schopna vytvářet trsy na kmenech jakýchkoli listnatých stromů. Mnohdy to umí i na kmenech jehličnatých stromů, ale ty se nedoporučují. Myslíte-li si, že ji budete pěstovat na kmínku túje, pak na to zapomeňte. Nejčastěji představuje u hub jako je hlíva ústřičná pěstování sadba přímo v igelitových pytlích naplněných slámou. Ostatně podbně vypadá i sadba žampionů. Jestliže ale koupíte sadbu přímo do špalku, budete mít vše na zahradě pohodlně a organicky uspořádané. Jednat by se mělo o špalky čerstvě pokácených stromů. Ideální je průměr od 15 do 20 centimetrů. Očkování probíhá za pomocí infikovaných kolíků přímo do předvrtaných otvorů. Následně je vhodné přikrýt kmen igelitem a zajistit mu dostatečnou vlhkost. Teplota by se měla pohybovat okolo 25 stupňů Celsia.

Za dva až tři měsíce špalek zakopejte

V pytli z umělé hmoty bude mít špalek vynikající podmínky a při zmiňované teplotě je schopen obrašit do dvou až tří měsíců. Když se tak stane, špalek bychom měli vyjmout a částečně zakopat do země.  Jeho dvě třetiny by měly být ukryté pod povrchem země. Nejvhodnější je stinné místo. Klidně může být okolo i vysoká tráva, jež zajistí dokonalou vlhkost. Zalévat byste špalek měli dle potřeby.

Plodnice na jaře a na podzim

Hlíva ústřičná patří mezi rostliny, které vytvářejí plodnice na jaře a také na podzim. Pokud si přejete sklízet hlívu v létě, je vhodnější hlíva plicní, která dokáže vytvořit plodnice i v tomto ročním období. Hlíva je typická i tím, že roste v mrazu. Pokud tedy úrodu budete sbírat v listopadu, pak to vůbec nevadí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.