Úprava bazénové vody

Léto je v plné sezoně a rozhodně byste měli myslet na to, aby váš bazén byl neustále připravený ke skvělému letnímu osvěžení. Pokud i vy patříte mezi milovníky skvělého letního koupání, měli byste myslet na to, aby voda v tom vašem byla neustále kvalitní, a vy jste si tak bazénu mohli dokonale užívat. Podívejme se tedy na základní pravidla, kterými by se úprava bazénové vody měla řídit. Není jich příliš mnoho, ale vyplatí se je dodržovat…

Měření pH prostředí jako základ

Jakákoli úprava a čistění vod se neobejde bez měření pH prostředí. K tomu slouží kvalitní kapkové testery. Naměřené hodnoty by měly být v příslušných mezích. Pokud tomu tak není, měli byste situaci co nejdříve napravit. Konkrétně by se hodnota pH měla pohybovat v rozmezí od 7, 0 do 7, 4. Jestliže hodnota přesáhne tuto hranici, setkáte se s největší pravděpodobností s tím, že budete mít ve vodě takzvaný mléčný zákal, což je způsobeno vysrážením vápníku. Jestliže je hodnota menší, dochází ke zvýšené korozi kovových součástí bazénu.

Tvrdost vody

Velmi důležitým aspektem je bezesporu i tvrdost vody. Informace o vodě byste měli mít od společnosti, která vodu do domácností distribuuje. Horší je v tomto ohledu úprava vody ze studny. Ta je typická především tím, že si sami musíte tvrdost změřit vlastními přístroji. Studniční voda se do bazénů obecně nedoporučuje i díky tomu, že je voda předem neupravená a neobsahuje látky prodlužující její životnost.

Chlór, či bez chlóru?

Určitě byste se měli soustředit i na to, jestli využijete služeb chlóru, anebo bezchlórové desinfekce. Chlór je pochopitelně levný, takže jej využívá stále větší lidí. Naopak bezchlórová desinfekce se poněkud prodraží. I tak ale není od věci na ni vsadit, a to především v případě, že jste třeba na chlór alergičtí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.