Trávníkový substrát aneb příprava půdy pro trávník

Krásný trávník je snem každého majitele zahrady dopřát si jej nemusí být nijak výrazně složité. Důležité je připravit si pro něj opravdu kvalitní půdu, která dokáže zajistit efektivní růst trávníku se vším všudy. Soustřeďme se tedy na to, jakým způsobem připravit trávník na nadcházející sezonu tak, aby vypadal co možná nejlépe. Nabízíme celkový postup krok po kroku, který se vám zcela jistě vyplatí dodržet. Pojďme tedy na jednotlivé kroky.

Odplevelení trávníku

Na počátku je zapotřebí plochu určenou pro založení trávníku zbavit veškerého plevele. Typický je zejména pýr, pampelišky, kopřivy a mnohé další plevelné rostliny. Optimální je využití herbicidů majících účinek na všechny rostliny. Výbornou volbou jsou herbicidy s glykofosfáty, které ničí rostliny přes listovou plochu. Postřik byste měli realizovat řízeně, abyste nezasáhli i rostliny, které nemají být zničeny. Účinek většiny prostředků se pozná zhruba po 10 dnech. Zbytky plevele se zpravidla u novostaveb odstraní i se zbytky stavební sutě.

Prokypření půdy

Půda nemůže být předtím, než se aplikuje travní substrát nijak výrazně udusána. Měli bychom ji efektivně prokypřit. Učinit bychom tak měli zhruba u 10 až 15 centimetrů silné vrstvy půdního podkladu.  Samotná ornice by měla tvořit zhruba 10 centimetrů svrchní vrstvy. Pro trávník je nejvhodnější písčito- hlinitá půda. Jestliže máte dostatečné množství finančních prostředků, můžete klidně půdu promísit s rašelinou a pískem.

Profilování terénu

Velmi důležité je i celkové vymodelování terénu. U toho byste si měli dát pozor zejména na to, abyste neodstranili větší množství ornice. Terén je zapotřebí projet kompletně rotavátorem a následně ještě vyhrabat nežádoucí kousky hráběmi. Na takto připravený povrch je vhodná dát travní substrát o celkové síle 3 až 5 cm. Pak již můžeme zasít trávník anebo položit trávníkový koberec.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.