Stříhání zimostrázu v kostce

Stříhání zimostrázu

V minulém článku jsme hovořili o zimostrázu a jeho pěstování. Jasno byste tak měli mít jak ve výběru odrůdy, tak i o volbě půdního podkladu a v neposlední řadě o umístění zimostrázů a odrůdách. Jako většina keřů se ale i buxus, jak je také zimostráz označován, musí stříhat. Že nevíte, jakou techniku je zapotřebí zvolit a jakým způsobem postupovat? Nevadí. V následujících řádcích vám přineseme užitečné informace týkající se právě stříhání keřů zimostrázu.

Doba a frekvence stříhání zimostrázu

Nejdůležitější je vědět, kdy a jakým způsobem keře zimostrázu zkracovat. Základní pravidlo spočívá v tom, že čím častěji to bude, tím lépe pro samotnou rostlinu. Optimální je interval čtyř týdnů mezi jednotlivými sestřihy. Silně rostoucí kultivary dokážou zahustit svůj vzhled pouze tehdy, když jsou pravidelně stříhány. K samotnému stříhání se odhodlejte od dubna až do září. Důležité je také poznačit, že častá frekvence střihu zajistí i lepší zásobení rostlin živinami. Postačit b vám k práci měly zahradnické nůžky na plot.

Spolehlivé nářadí se vyplatí

Chcete-li se vyvarovat otlačených rukou, vyberte si akumulátorové nůžky na živý plot. Právě s nimi bude práce s největší pravděpodobnosti přesnější a nepochybně i rychlejší a pohodlnější. U menších keříků se ovšem standardní nůžky vyplatí. Akumulátorové jsou dost velké a malé keře byste nezastřihli přesně. Optimální jsou nůžky s jemně ohnutými čepelemi, které pomohou zastřihnout keře lépe.

Vytvořte si kouzelné kulaté tvary

Technika zastřihávání kulatých tvarů není nijak náročná. Stačí si pouze zastihnout rovinu z horní část a pak čtyři svisle mířící délky. Následně už nebude nijak složité dotáhnut kompaktní tvar až do konce nakulato. Jinak není problém využít i některých šablon, které jsou k dispozici. Ty kovové se dají sehnat na internetu i v zahradnictvích.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.