Stavba pergoly svépomocí

Je příjemné se v létě posadit do stínu pergoly a buď relaxovat, nebo si popovídat s přáteli. Pravdou však je, že stavba pergoly je poměrně finančně nákladná, proto je dobré si předem vše promyslet. Pokud si na stavbu netroufáte, na trhu je spousta firem, které vám jak typizované, tak pergoly na míru postaví. Svépomocí si můžete postavit pergolu ze stavebnicových systémů, kterých je také celá řada. A pokud jste šikovní a chcete pergolu podle svých představ, nabídneme vám pár rad, na co se při stavbě zaměřit.

Stavba pergoly svépomocí – výběr místa

Zvolte si vhodné místo ve vaší zahradě tak, abyste nebyli vystaveni přímému slunci. Vyberte stinné místo zahrady a rovný povrch. Myslete i na využití mříží či stěn, které vítr nebo slunce odcloní. Pergola a její stavba vyžaduje nákres, díky kterému zjistíte, kolik materiálu budete na její stavbu potřebovat. Počítejte s minimálním rozměrem 4 x 5 metrů a výškou od 2 do 2,5 metrů. Při plánování rozměru je také důležité počítat s dalším místem například pro gril nebo krb.

Stavba pergoly – návod

Prvním krokem je vyměření půdorysu pergoly. Určete si, kde budou stát nosné sloupky konstrukce, které můžete mít ze dřeva, z cihel nebo i tesaného kamene. Jejich vzdálenost je ideálně 2,5 až 3 metry od sebe. Sloupky postavte do zhruba 50 cm hluboké a až 35 cm široké základové jámy, která bude vylitá betonem. U dřevěných sloupků je nutné do betonu zapustit dvojici plochých želez, abyste měli k čemu trámky ukotvit. Na oddělení sloupků od základu určitě použijte hydroizolační hmotu. Nosnou konstrukci musíte spojit trámy ve výšce zhruba 60 cm a zpevnit ji hranoly o šířce cca 8 cm. Nahoru na střechu položte fošny ve vzdálenosti až 30 cm od sebe. Na mřížky pergoly stačí použít laťovky. Pokud si necháte pergolu obrůst, velikost polí by měla být kolem 35 cm, jinak stačí zhruba 20 cm.

Výběr podlahy a finální úpravy

Dřevěnou konstrukci namořte a natřete protipožárním nátěrem. Výběr podlahy je bezesporu také důležitý. Většinou si lidé na zem pokládají dlažbu, nicméně dřevěná podlaha je daleko atraktivnější. Pokud se se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, nesmíte opomenout štěrkovou drenáž, která vám zajistí odvod vody. V případě, že si chcete nechat pergolu obrůst popínavými rostlinami, doporučujeme vám klematis, hortenzie, zimolez či jasmín. Krásu pergoly vám podtrhne také vinná réva. Pokud se při stavbě a zařizování pergoly či jiné rekonstrukci domu nechcete omezovat penězi, zvažte půjčku, je-li to nutné. V takovém případě hned na začátku využijte srovnávač půjček. Uděláte si přehled o tom, jaké existují možnosti a která půjčka je pro vás vhodná.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.