Sázení česneku na podzim

Proč si vypěstovat vlastní česnek, když ho seženete v každém supermarketu? Jednoduše proto, že český česnek je chuťově lepší a kvalitnější než česnek, který je dovážený. V první řadě se zaměřte na nákup sadby. Doporučit vám můžeme odrůdy Lukan a Vekan, ale klidně vyzkoušejte i více odrůd. Je možné, že jiné odrůdě, než doporučujeme, se na vašich zahradách bude dařit více, protože pěstování česneku záleží na mnoha faktorech.

Jak pěstovat česnek

Česnek vysazujte na suché, slunné a vzdušné stanoviště. Zaměřte se také na výběr půdy. Nezkoušejte sadit česnek do jílovité půdy, ta je pro pěstování nevhodná. Naopak vhodná je písčitá půda. Místa, kde pěstujete česnek, obměňujte, protože tím zamezíte výskytu chorob. V případě, že vám česnek napadne háďátko zhoubné nebo bílá sklerocyová choroba, na tento záhon již česnek nikdy nevysazujte. Ozimý česnek nevysazujte na záhon, kde se dříve pěstoval hrách, cibule nebo pór, jarnímu česneku však tyto předplodiny nevadí. Vhodnou předplodinou je vikev huňatá, zejména její zapravení do půdy jako hnojení, nicméně osivo vikve huňaté je těžko k dostání. Jako zelené hnojení je pak dobrá i svazenka.

Výsadba česneku na podzim

Jarní česnek můžete sázet od podzimu do jara. Sadba česneku na podzim má větší výnos a nesnižuje se skladovatelnost. Sázejte pouze zdravé stroužky česneku, tedy takové, které nejsou poškozené či plesnivé. Jelikož česnek často trpí chorobami, je dobré jej namořit ochrannými přípravky a fungicidy. Česnek sázejte ve vzdálenosti zhruba 10 cm do rýh anebo do řádků vzdálených od sebe 25 – 30 cm. Sázejte je bříškem dolů a nechejte nad vrcholy kolem 5 cm půdy.

Pěstování a sklizeň česneku

Česnek nemusíte příliš zalévat. Při jeho pěstování se vyhněte přemokření a vlhkosti, jelikož ta způsobuje choroby. Zalévejte ho jen v případě, že je dlouhodobě sucho. Během vegetace je nutné česnek odplevelit. Přihnojuje se na jaře pouze dusíkem, nejlepší je ledek vápenatý. A jak je to se sklizní? Včasná sklizeň vám zajistí, že česnek nebude přezrálý a nebude se rozpadat na stroužky. Paličáky sklízejte, jestliže jim zbývá pět dužnatých listů, nepaličáky sklízejte, jestliže mají nať položenou na zemi, přičemž stačí položená nať alespoň u poloviny rostlin.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.