Rez hrušňová a její eliminace

Mezi nejvýznamnější choroby hrušní patří rez hrušňová. Objevuje se ale i na jalovci. Pro svůj vývoj potřebuje tedy tato choroba obě rostliny. Popíšeme vám, jaké má rez hrušňová příznaky a jak hrušni škodí. Poradíme vám také, jak strom preventivně chránit a čím ho ošetřit.

Rez hrušňová

Rez hrušňovou poznáte velice snadno, protože na listech objevíte načervenalé skvrny. Tato choroba napadá především čepele, napadnout může ale i řapíky. Nevyhnou se jí ani mladé větévky a plody. Listy jsou po jejím napadení zdeformované a plody poškozené. Skvrny na listech se začínají objevovat již počátkem léta, ale teprve později jsou červeně olemovány. Na skvrnách jsou patrné černé tečky, ve spodu nahnědlé pohárkovité útvary oranžové až hnědé barvy. Díky nim pak dochází k přenosu choroby na jalovec. Rez hrušňová se objevuje zejména na jalovci virginském a chvojce klášterské.

Prevence proti rzi hruškové

Rez hrušňová se tedy vyskytuje tam, kde jsou spolu pěstovány jak hrušně, tak jalovce. Pokud je napadení silné, klesá sklizeň i kvalita plodů. Strom ke svému růstu nemá již tolik živin, a pokud je napaden opakovaně, větve mohou i uschnout. V době, kdy kvetou hrušně, což je v měsíci dubnu až květnu, můžete pozorovat na jalovcích výrazné nahuštěné výrůstky, které jsou vysoké několik centimetrů a mají jasně oranžovou barvu. Z těchto výrůstků se pak uvolňují spóry, které infikují hrušně. Prevencí tedy je, abyste nepěstovali hrušně s jalovci blízko sebe. Vzdálenost by měla být minimálně 200 m od sebe, ale i tato někdy nemusí stačit. Roli totiž hrají i povětrnostní podmínky. Odstraňte napadené větve na jalovci a spalte je. Spadané listí na podzim u hrušní také odstraňte, protože jinak by se jalovec mohl zase zpětně nakazit.

Rez hrušňová – ošetření

S ochranou je dobré začít již na podzim, kdy byste měli strom preventivně postříkat přípravkem proti této chorobě. Doporučujeme přípravky Baycor 25 WP, Topas C 50 WP nebo Saprol New. Těmito přípravky ošetřete hrušeň před květem a po odkvětu. Použít můžete i přípravky na bázi mancozebu či metiramu, ty ale nejsou tak účinné. Jednou z možností, jak strom ochráníte, je, že do koruny stromů rozvěsíte pelyněk pravý. Tato rostlinka brzdí klíčení spór rzi.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.