Pokládka zámkové dlažby: Jaké jsou nejčastější chyby

Zámková dlažba

Zámková dlažba patří mezi velmi oblíbené venkovní krytiny zpevněných ploch. Není se čemu divit, jelikož cenově vyjde naprosto skvěle. Její vzhled je přitom neotřelý a především v barevných a velkoplošných variantách vypadá moc hezky. I proto se spousta lidí snaží o její pokládání svépomocí. Ne vždy se ale daří. Podívejme se tedy mnohem podrobněji na to, jaké chyby se nejčastěji dělají při jejím pokládání. Třeba i díky tomu se dozvíte některé věci, jež činíte spíše na škodu než k užitku.

Pozor na potíže s pískem

Velkým problémem může být nevhodně zvolený druh písku, který je určený na spárování. Optimální je čitý žlutý písek. Hrubé písky s nečistotami a většími kousky se pro spárování v žádném případě nehodí. Když dojde k zaseknutí částice do spáry, již nic dalšího do ní nedostanete a spárování nebude ani v nejmenším dokonalé. Když se kamínek zasekne ve spáře, může dojít k i prasknutí konkrétní dlažice, respektive k uštípnutí kousku. Při vymetání písku si neberte smeták s hrubými štětinami, jelikož tak pouze vymetete písek ven.

Nestejnoměrný podklad

Velkým problémem se může stát nestejnosměrný podklad. Díky němu se pak celkový pohled na zámkovou dlažbu stává doslova a do písmene tristním. Chodníky okolo domu a na zahradě nevypadají vůbec vzhledně. Něco je prostě a jednoduše špatně. Důležité je mimo jiné také zhutnění podkladu. V opačném případě mohou dlaždice vstávat a vytvářet nerovnosti.

Další stavební práce zhatí výsledek

Často se ihned po položení dlažby realizují mnohé další činnosti. Pokud brzy po pokládce jezdíte po dlažbě s těžkými kolečky anebo vozem, můžete se setkat s tím, že se propadne. Ideální je počkat a až se vše ustálí, lze dlažbu využívat plnohodnotně bez jakýchkoli dalších zábran. Krásné chodníky budou chloubou vaší zahrady.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.