Petržel a její pěstování

Petržel

Kořenová zelenina je v kuchyni jakousi samozřejmostí a spousta lidí se snaží vypěstovat si svou vlastní. Klasiku představuje zejména zahradní petržel kořenová, která se řadí do čeledi miskovitých. Jedná se o rostlinu, která je velmi blízce příbuzná s celerem. Pěstování petržele není nijak výrazně náročné. I když v letech minulých zahradníci spíše sázeli na pastiňák a petržel zůstávala opomíjená. Podívejme se, jakým způsobem dokáže petržel prospívat lidskému zdraví a jakým způsobem bychom k ní měli přistupovat z hlediska pěstování.

Zázračné účinky na naše zdraví

Kořeny petržele disponují spoustou lidskému organismu prospěšných látek. Jmenovat bychom mohli například vitamíny A, B, C, E. Důležité jsou ale i minerální látky jako fosfor, hořčík, draslík anebo vápník, železo a sodík. Díky konzumaci petržele může v lidském těle docházet k poklesu krevního tlaku a k podpoře ledvin a zlepšení fungování trávicího traktu. Zapomenout bychom neměli ani na pozitivní účinky kyseliny listové.

Výsev ihned na jaře

Hned jak skončí poslední mrazíky, měli bychom přistoupit k výsevu petržele. Petržel potřebuje ke klíčení velké množství vody, což by v půdě mělo ještě v dubnu po zimě být. Zálivka tak nebude muset být nějak výrazně nadměrná. Odrůd petržele je hned několik a stačí si jen vybrat. Některé uvádíme v následujících odrážkách.

–          polopozdní Alba pro skladování

–          raná atika pro přímý konzum

–          polopozdní Hanácká pro konzumování i skladování

–          středně raný Jadran pro konzum i skladování

–          středně raná Konika pro konzum a skladování s natí

–          polopozdní Osborne pro dlouhodobější skladování

Správné uskladnění kořenové zeleniny

Velmi důležité je nehnojit záhony s kořenovou zeleninou chlévským hnojem. Přílišný obsah dusíku v půdě nedělá tomuto typu zeleniny vůbec dobře. Ideální je pouze mulč z trávy a zbytku různých tlejících rostlinek. Půda z kompostu bohatě postačí. Optimální skladování je zejména do písku. Kořeny vyjmeme a dáme celou rostlinu bez natě přímo do písku. Uchováme ve sklepě v chladném prostředí mnohdy až do jara.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.