Pěstujeme fazol pro lusky i barevné fazole

Pěstování fazolí

Máte rádi fazole? Kdo by neměl? Vypěstovat je na vlastní zahradě není nijak extrémně složité, a tak se vyplatí podívat se na to, co je třeba o tomto typu zeleniny znát. Někteří z nás milují velké barevné fazole a jiní si raději dají fazole na smetaně v podobě zelených lusků. To samé platí i o rozmanitosti odrůd. Existují fazole popínavé, tyčkové, keříčkové a mnohé další. Buďme tedy konkrétnější a na některé základní záležitosti týkající se jejich pěstování se soustřeďme podrobněji.

Skvělé lusky i pestrobarevné fazolky

Jestliže se rozhodujete pro klasický fazol zahradní, pak vězte, že byl původně pěstován hlavně pro vynikající lusky. Ty jsou k dispozici jak v zelené, tak i ve žluté anebo fialové barvě. Na svém hřbetu nemají strunu ani pergamenovou vrstvu, takže jsou na chuť naprosto jemné a jejich trávení je jednoduché. Jedlé jsou samozřejmě fazole okrasných odrůd, nicméně je zapotřebí je pořádně povařit. Fazol polní anebo fazol určený vyloženě na suchá zrna již disponuje celkem silnými lusky, které jsou prakticky nekonzumovatelné. Jednou z nejznámějších keříčkových odrůd je třeba Petra mající bílé fazole. U červených je vynikající Carmen.

Keříčkové, nebo tyčkové kultivary?

Popřemýšlet je třeba i nad tím, jestli budete preferovat spíše keříčkové, nebo plazivé odrůdy. U keříčkových si můžete být jisti velkou úrodou, která přijde naráz. Mají kratší vegetační dobu, a tak jsou mnohem méně náchylné na choroby a škůdce. Na zahradě ale zaberou stoprocentně větší množství prostoru. U tyčkových fazolí přibude výška, takže vám stačí pouze konstrukce a máte vyhráno. Sklizeň bude sladká.

Některé zásady pěstování fazolí

Fazole jsou na tom z fyziologického pohledu stejně jako hrách. Na křenech disponují nitrofilními bakteriemi, které umí vázat dusík ze vzduchu. Jedná se o teplomilnou rostlinu, a tak je třeba vysévat až v době, kdy půdní podklad dosáhne teploty okolo 12 stupňů Celsia. V chladné půdě zahnívají. Ideální je propustný podklad s pH od 6,0 do 6,8. Půdu je vhodné upravovat pouze do období kvetení. Následně je dobré veškeré činnosti vynechat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.