Pěstování zázvoru

Květ zázvoru

Zázvor bývá označován jako všelék. Nejenže zázvor léčí, příjemně voní a chutná, ale pomáhá také relaxovat. Zázvor a jeho negativní účinky jsou také známy. Jedná se například o možné předávkování či nevhodnou kombinaci s jinými léky. V kuchyni je oblíbená dýňová polévka se zázvorem, nakládaný zázvor nebo zelená káva se zázvorem. Jak si zázvor vypěstovat a jaké jsou léčivé účinky zázvoru, o tomto všem se můžete dočíst právě zde.

Pěstování zázvoru v interiéru

Na přelomu zimy a jara si v obchodě kupte čerstvý kořen zázvoru. Při výběru dbejte na to, aby měl kořen rašící pupen. Kořen zázvoru uřízněte alespoň 5 cm od tohoto pupenu. Uříznutý kus zázvoru zasaďte pupenem do květináčezhruba do 20 cm, do kterého nasypte opravdu kvalitní zeminu. Květináč postavte na teplé místo a pravidelně zalévejte. Zázvor potřebuje polostín a teplé počasí. Důležitá při jeho pěstování je také kvalitní a vlhká půda. V průběhu pěstování budete nejspíš muset zázvor přesadit do většího květináče. Na podzim omezte zálivku a nechte květináč vysychat. Rostlina vám vytvoří oddenky, které pak opatrně vyjměte a použijte na přípravu dle libosti. Než budete moci zázvor od výsadby použít, počítejte zhruba s 9 měsíci.

Pěstování zázvoru na zahradě

Zázvor je možné pěstovat i na zahradě. Na jaře čerstvý koupený kořen zázvoru s rašícím pupenem na vrcholu uřízněte zhruba 5 cm od pupenu. Zázvor zasaďte těsně pod povrch nakypřené půdy nejlépe do skleníku či fóliovníku. Půda musí obsahovat dostatečné množství živin. Důležitá je také její propustnost. Protože zázvor nemá rád zimu, počkejte si. Ideálním obdobím pro výsadbu je v půli května. Zázvor nemá rád také přímé slunce, proto vyberte takové místo, kde na něj v létě svítit slunce nebude. V létě jej dostatečně zalévejte. Zálivku omezte na podzim a zatažené oddenky vyberte a zpracujte.

Zázvor a jeho účinky

Zázvor je výborným přírodním lékem. Je antibakteriální a protizánětlivý. Velmi často se doporučuje lidem, kteří trpí nechutenstvím, protože podporuje chuť k jídlu. Vhodný je při potížích s trávení a pomáhá proti žaludečním nevolnostem. Preventivně jej můžete podávat zejména v podzimním období, protože působí proti chřipce a rýmě. Pokud vás často bolí hlava, zázvor můžeme taktéž doporučit. Pokud trpíte cestovními nevolnostmi, zázvor vám pomůže. A co víc, je dokázáno, že zpomaluje některé druhy rakoviny. Zázvor zmírňuje nevolnosti v těhotenství, nicméně jeho konzumaci je potřeba omezit. Nejvhodnější je v tomto období čaj ze zázvoru nebo kandovaný zázvor.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.