Pěstování rozmarýnu v květináči

Doma nemusíte pěstovat pouze pokojové rostliny, ale také bylinky, jejichž pěstování se v současné době stalo velice módní. Díky tomu nemusíte kupovat sušené či drcené bylinky, ale máte možnost utrhnout si z rostlinky pár voňavých lístků, kterými pak jídlo dochutíte. Jednou z nich je i rozmarýn. Přečtěte si jak zásady jeho pěstování, tak i využití v kuchyni.

Rozmarýn a jeho pěstování

Rozmarýn je vhodné pěstovat jak v truhlících a nádobách na balkónech a terasách, tak i za oknem. Ke svému pěstování potřebuje slunné stanoviště, lehkou písčitou a dobře propustnou půdu.Semena rozmarýnu je vhodné vyset v březnu a udržovat teplotu 20°C. Mladé rostlinky rozmarýnu vysazujte v květnu až červnu. Pobyt venku ji můžete dopřát do konce září až října. Rostlinka nemá ráda přemokření. To bývávelmi častou příčinou jejího úhynu. Rozmarýn prospívá i celoročně v interiéru, ale je potřeba mu zajistit vyšší vzdušnou vlhkost, nejlépe rosením.

Přezimování rozmarýnu

Rozmarýn nesnáší přemíru vlhkosti, proto se neosvědčilo přezimování venku. Půdní vlhkost má za následek buď hnití kořenů, nebo jejich umrznutí v době příchodu velkých mrazů. Půdní vlhkosti ale bohužel zabránit nelze, a tak rostlinku na zimu přeneste na světlé a teplejší místo s teplotou 5 až 10°C. Pokud máte možnost, umístěte rozmarýn do nevytápěného skleníku anebo na chodbu v případě, že nemáte chladnější místnost. V této době omezte zálivku na minimum, jinak by vám rostlinka mohla začít uhnívat.

Rozmarýn a jeho využití

Rozmarýn má dezinfekční a antiseptické (protizánětlivé) účinky. Jeho užívání v podobě nálevu posiluje paměť, je vhodný na upravení trávení a podporuje činnost jater. Je výborný jako kondicionér pro tmavé vlasy, u kterých zvýrazňuje barvu a lesk. Můžete z něj připravit čaj, který se užívá proti nespavosti, protože podporuje klidný spánek. Mast z rozmarýnu zase léčí revmatismus, záněty nervů i křeče. Připravují se z něj lihové extrakty nebo víno. Nezastupitelnou roli má také v kuchyni, kde se používá jako dochucovadlo pečeného, drůbežího i skopového masa. Přidává se také do salátů, bylinkových olejů a octů.Vyzkoušet vám doporučujeme králíka nebo kuře na rozmarýnu. Svůj název bylinka propůjčila organizaci – DDM Rozmarýn Litoměřice i restauraci – Restaurace Rozmarýn Plzeň.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.