Pěstování kedluben je jednoduché

kedluben

Zahrada už by nyní určitě neměla stát ladem a zasadit na ni lze první plodiny. Pokud již máte na zahrádce ředkvičky, pak klidně můžete pokračovat další skvělou zeleninou, kterou představuje kedluben. Tato zelenina je z pohledu pěstování úplně pohodová a vysazuje se v podobě sazenic, které máme buď předpěstované, anebo zakoupené. Ze sazenic si vyberte kedlubny rané, které budete mít poměrně brzy ve stavu, kdy je bude možné konzumovat. Určitě si také předem rozmyslete, zdali budete chtít kedlubny fialové, anebo klasické zelené. Pojďme ale na samotné aspekty pěstování kedluben.

Vyberte ideální stanoviště

Kedluben potřebuje pro pěstování poměrně těžké půdy, které mají hlinitý anebo písčitý charakter. Ideální bude půda bohatá na humus. Jestliže se jedná o záhřevnou půdu, pak je vše skvělé. U stanoviště kedlubnu je také nezbytná docela vysoká vlhkost. Jestliže bude půda suchá, pak s největší pravděpodobností půjdou rostliny do květu. Jinak si dejte pozor i na hloubku výsadby. Při příliš hlubokém vysazení nemusí tvořit kedlubny potřebné bulvy.

Základní pravidla u pěstování kedluben

Při nákupu sazenice důkladně prozkoumejte stav sazenic. Musí disponovat alespoň třemi až čtyřmi lístky. Kedlubny by po zasazení měly růst co nejrychleji. Pravidelně je třeba kedlubny jednak zalévat a jednak okopávat. Příliš udusaná půda by mohla způsobovat zpomalení růstu kedluben. Na jaře je vhodné rostliny ještě zakrýt za pomocí netkané textilie. Pozor je zapotřebí dát pozor i na plevel. Ta je schopna ubírat živiny samotným rostlinám, což zastavuje jejich růst.

Sklízení a skladování úrody

Rané odrůdy kedluben se sklízejí prostřednictvím probírky plodů, a to přibližně po každých dvou dnech. Později se interval logicky prodlužuje. Doba sklizně je většinou v trvání dvou až třech dnů. Vše se odvíjí i od toho, kolik kedluben zasadíme. Jestliže budete sklízet i s listy, pak je zapotřebí rostlinu rychle zchladit, jinak listy zvadnou. U pozdních sklizní se berou jen bulvy. Skladovat by se měly kedlubny při teplotě okolo 0 stupňů Celsia.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.