Pěstování hořčice seté

Hořčice

Milujete klasickou plnotučnou anebo kremžskou či jinou hořčici? Že byste si ji rádi vyrobili doma? Není nejmenší problém. Stačí si jen vypěstovat tu správnou rostlinu, z níž se tento produkt vyrábí. Jedná se o jednoletou rostlinu vyznačující se zlatavě žlutými kvítky. Řadí se do čeledi označované jako brukvovité a květy lze spatřit v průběhu června a července. Potkat ji lze mimo polí také na mezích a místech, kde roste jako plevel. Z mladých lístků této rostliny je možné dokonce připravit i vynikající salát.

Původ a charakteristika hořčice seté

Hořčice setá je charakteristická především kořenem vláknitého charakteru. Z toho roste lodyha dorůstající se výšky okolo 1 metru. Květy se vyznačují hroznovitým květenstvím. Původní krajinou hořčice je především jižní část Evropy. Vyskytuje se hojně také ve Středomoří a v neposlední řadě i v západních oblastech Asie. Už v období starověku se jednalo o velmi oblíbenou plodinu.

Jak na pěstování hořčice seté?

Z hlediska půdního podkladu není hořčice nijak náročnou plodinou. Bohatě jí postačí půda vyznačující se minimálním množstvím živin. Příliš nemusí nadměrnou vlhkost. Optimální je hlinitopísčitá půda obsahující určité množství vápna. Hnojení není nezbytné, přesto není problém zvýšit výnos pravidelným používání přípravků na bázi dusíku. Na podzim se vyplatí pohnojit pole chlévskou mrvou. Až před setím to není vhodné. Výsev by měl proběhnout do konce března. Až rostlinky dosáhnou 10 cm výšky, je třeba začít přesazovat.

Sklizeň hořčice

Ke sklizni přistupte až v momentu, kdy dojde ke zbarvení tobolek do hnědého odstínu. Semena v tomto momentu zežloutnou. Sklizeň lze i o něco málo odložit. Tobolky se jen tak neotevřou. Po sklizení rostlin se snopy uvážou a následně jemně vymlátí. A objem výnosu? Z jednoho hektaru lze získat až 1000 kg semínek.

Chcete se dozvědět více o hořčici a jiných bylinkách? Podívejte se na www.bylinkopedie.cz.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.