Pěstování frézie

Frézie

Něžné frézie. Krásné a silně voňavé květiny se rozhodně vyplatí pěstovat na každé zahradě. Okouzlující pastelové barvy těchto květin jsou ozdobou zahrad, které mají společného jmenovatele. Patří zkušenému pěstiteli. Z pohledu pěstování frézie totiž nepatří mezi nijak jednoduché květiny. My se právě na základní zásady podíváme podrobněji a pokusíme se přinést malý návod k tomu, aby se i vám dařilo.

Půdní podklad pro frézie

Jestliže se pro pěstování frézií rozhodnete, můžete volit fakticky jakékoli půdy. Optimální je ale půda, která se vyznačuje:

  • vzdušností,
  • hlubokým prokypřením,
  • vysokou propustností.

Jestliže takovouto půdu budete mít k dispozici, s největší pravděpodobností rostliny získají velmi bohatý kořenový systém. Jestliže má půda vyšší podíl humusu, frézie bude silnější a bujnější. V hlinitých půdách prakticky dosáhnete vzrostení pouze malé frézie. Pozor na silně zasolený půdní podklad, který rostlinám nesvědčí.

2 typy pěstování frézií

Pěstovat frézie lze jak ze semen, tak i z hlíz. Samozřejmě pěstování frézií ze semen je mnohem složitější. Vývoj musí nezbytně probíhat v teplejším prostředí, které vám dá logicky skleník či fóliovník. Vegetativní množení frézií je efektivnější. Vysadit se jen nesmí do půd minerálního charakteru ke karafiátům nebo chryzantémám. Ty se totiž tradičně hnojí minerálními hnojivy.

Podmínky pro pěstování frézie

Z dalších podmínek pro pěstování frézií jmenujme ještě nezbytnost snížení solí v horní vrstvě půdního podkladu. Půda se prostě prolije velkými dávkami dešťové vody. Co se týká celkového pH půdy, mělo by se pohybovat v rozmezí od 6,5 do 7,2 pH. Frézie potřebují spoustu světla. Proto jej rostlinám neupírejte. Svědčí jí lehký polostín. Vyplatí se i prostor s půdou mající nižší teplotu. Zapomenout nelze ani na pravidelnou zálivku, která je ale samozřejmostí u mnoha jiných rostlin.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.