Pěstování endivie

Endivie

Chcete mít vitamíny ze zahrádky i v době pozdnějšího podzimu. Pak se vyplatí pěstování endivie, která bývá také označována jako štěrbák. Jedná se o vynikající pozdní listovou zeleninu, která v sobě ukrývá spousty lidskému organismu prospěšných látek. Buďme tedy poněkud konkrétnější, endivii si představme podrobněji, soustřeďme se i na její pěstování a v neposlední řadě také na užitek, který rostlina bezesporu má.

Příbuzná čekanky

Endivie je příbuznou čekanky, což lze ostatně vyčíst i ze samotného vzhledu rostliny, který k čekance rozhodně nemá nijak výrazně daleko. Jedná se o výbornou alternativní možnost ke klasickému ledovému, případně hlávkovému salátu. Kadeřová odrůda, jež se vysévá v průběhu června či července, se sklízí pohodlně až do listopadových dní. Připravit si ze štěrbáku lze salát a výborně se hodí k jakémukoli druhu masa. Při grilování jej stoprocentně oceníte i vy.

Základy pěstování endivie

Co se týká pěstování štěrbáku, začneme půdním podkladem. Endivii se skvěle daří hlavně v ryze propustných půdách, které jsou opatřeny dostatečným množstvím hnoje a kompostu. Daří se jí zejména na záhonech po hrachu, případně raných bramborách. Poměrně oblíbený je hlavně batavský štěrbák, který se vysává až později v červenci, aby nešel brzy do květu. Výsev by měl probíhat do rýh, přibližně 1 cm hluboko, ve vzdálenosti 40 cm od sebe. Není od věci volit chráněné stanoviště.

Použití endivie v kuchyni

Vynikající jsou světlounce zelené listy endivie především na výborný salát, který v zimě ocení kdekdo. Pokud si je dáte s pikantním sladkokyselým nálevem, máte vyhráno a pochutnáte si skvěle. Jinak si můžete dát také třeba dušený štěrbák, případně se slaninou, aby došlo ke zvýraznění jeho chuti. Záleží jen na vás, štěrbák recepty určitě nabízí ve velkém množství.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.