Pěstování begonie není složité

Begonie jsou nádherné rostlinky, které můžete pěstovat jak na zahrádkách, tak v truhlících na balkónech. Ozdobit vám mohou i okenní parapety zevnitř domu či bytu. Jak tedy na pěstování begonií?

Druhy begonií

Begonie se dělí podle velikosti květů (drobnokvěté a velkokvěté), podle kořenů (s vláknitými a masitými kořeny), ale také podle místa pěstování. Ozdobou vašeho balkónu může být begonie převislá. Jedná se o kultivar begonie hlíznaté. Drobné růžovobílé květy vytvoří krásný závěs dlouhý až 50 cm. Tyto begonie však nemají rády přímé sluneční paprsky a potřebují často zalévat. Za nejodolnější begonii je považována begonie Bonfire, která vykvétá rudými květy. Pokojové begonie jsou okrasné listem. Nejznámější je Begonia rex. V parcích, na záhonech či v truhlících můžete spatřit begonie voskovky. Jsou velmi odolné a kvetou celé léto.

Jak pěstovat begonie

Hlíznaté begonie lze pěstovat z mladých rostlin nebo hlíz. Přiblížíme vám druhý způsob, a to pěstování begonií z hlíz. Koncem února a začátkem března si nechejte naklíčit hlízy v tmavé, ale teplé místnosti. Ideální teplota je okolo 20º. Hlízy nechejte zakořenit v truhlíku ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe. Truhlík naplňte substrátem a zamáčkněte do něj hlízu takovým způsobem, aby byla v dolíku, ale vrcholek aby lehce vyčníval. Zalejte truhlík odstátou vodou a přikryjte sklem, abyste udrželi vlhkost. Zhruba po 14 dnech truhlík přemístěte na světlo. Kdy jsou rostliny připravené na konečnou výsadbu, poznáte velice lehce. Vytvoří se na nich 3 pravé lístky, což je známka toho, že jsou výborně prokořeněné. Ven je tedy vysaďte v polovině května. Kvést vám budou až do podzimu.

Begonie a přezimování

Koncem září přestaňte rostlinky zalévat. Poté, co uschnou, je vyjměte a uskladněte. Nespěchejte však s vytažením. Pokud bude na podzim příznivé počasí, vrcholová poupata vám ještě rozkvetou. Klidně vyčkejte až do druhé poloviny října, hlízy ještě značně narostou. Uskladnit je můžete v bedničce s rašelinou či pilinami, anebo je zabalte do novin a uložte do krabice do chladné místnosti. Dávejte si pozor, aby vám teplota v místnosti, kde uskladníte hlízy, neklesla pod 2º C.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.