Okrasná pokojová kopřiva coleus: Prostě se bavte…

Coleus

Letnička na záhonu i pokojová rostlina mnoha barev, to je okrasná pokojová kopřiva neboli Coleus. Častěji ji budeme znát spíše pod názvem africká kopřiva či Kopřivěnka s nejznámější kopřivěnkou psí / Coleus canina.  Je ideální pro světlá místa a na jedné rostlině vždy objevíte nejméně tři barvy. Jak se pěstuje nebo kde okrasnou kopřivu přezimovat, se dozvíte v článku.

Spousta odstínů

Coleus se za listy různorodou barevnost svých listů rozhodně nemusí stydět. Od bílé, krémové přes růžovou, červenou až zlatou a zelenou. A ještě v mnoha odstínech. Oblíbené jsou zejména ty kultivary s barevnou žilnatinou nebo barevně odlišným okrajem. Někdy je kombinace a pestrost barev až zarážející a přitom nikdy nevkusné.

Coleus – pěstování

Africká kopřiva je v podstatě nenáročná rostlina. Vystačí si s běžnou zahradní zeminou, které přidáte trochu rašeliny. V sezóně stačí přihnojovat jednou týdně a přesazovat jen, pokud se vám bude zdát, že je to potřeba.  Jediné, na co je třeba si dát pozor, je vysoký obsah dusíku v hnojivu, po něm by totiž rostlina ztrácela barevnou pestrost. Svědčí jim také samozřejmě pravidelná zálivka a v horkých letních dnech ocení i samozavlažovací truhlíky. V případě, že rostlina přeschne a shodí listy, dejte květináč do kbelíku s vodou. Jestliže to nepomůže, nezbývá než kopřivu seříznout a nechat ji znovu obrazit. Coleus nemusí být jen okrasnou rostlinou, například Coleus forskohlii je známá svými léčivými účinky.

Přezimování

Pro venkovní výsadby se tato rostlina pěstuje pouze jednu sezónu. Můžete si z ní však namnožit spoustu dalších na další rok. Co se týká přezimování, Coleus si vystačí s dostatkem světla a teplotou mezi  12°C a 15°C . Tyto rostliny počátkem jara nebývají moc vzhledné, mohou za to krátké zimní dny.  Pomoc je však jednoduchá, seřízněte rostlinu asi na pět cm a nechte ji obrazit znova. Některé tak přežijí spoustu let.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.