Odrůdy špenátu

Odrůdy špenátu

V minulém článku jsme se podrobně věnovali pěstování špenátu. Zaměřili jsme se nejen na jeho původ, ale také na mnohé další aspekty, mezi které se řadí výběr půdního podkladu, hnojení a zálivka. Na konci celého textu jsme předeslali, že se budeme v dalším článku soustředit na odrůdy špenátu. Své slovo držíme a pokusíme se je shrnout co nejpodrobněji. Nejprve naznačíme v odrážkách hlavní přednosti a následně se zaměříme na další charakteristiky. Nezapomeneme ani na alternativy špenátu, jako je například mangold, lebeda a další.

Tmavolistá odrůda Lorelay

–          tmavolistý špenát se středními listy

–          optimální pro oba výsevy

–          přezimuje

Typický je tento listový špenát mimo jiné i vzpřímenou podobou listů. Na rozdíl od některých dalších kultivarů dokáže bez potíží přezimovat.

Emilia F1

–          pozdní hybrid se středními jemně bublinatými listy

–          vysoce výnosný

–          odolný vůči plísním

Tento kultivar je charakteristický i rezistencí vůči vzpínavosti do květu. Sklizeň si tak s klidným srdcem můžete prodloužit až do letního období, kdy už budou teploty opravdu vysoko. Vysévat jej lze od března až do července.

Previa F1

–          výnosný hybrid

–          má mohutné tmavě zelené listy

Tato odrůda nabízí díky velkým listům mnohem větší výnosy.

Špenátové alternativy

Jinak také není od věci vyzkoušet i některé alternativy špenátu, které je možné pěstovat i v letním období. V minulosti jsme hovořili například o pěstování mangoldu. Ten je vynikající hlavně pro neustálé obnovování listů i po odtržení. Zajímavý je i novozélandský špenát nazvaný čtyřboč vytvářející menší keříky. Zasadit můžete klidně i lebedu zahradní, která má také vysoký obsah vitamínu C. Její pěstování není nijak složité a můžete se spolehnout na to, že vám bude v pravidelných intervalech plodit, takže ji budete moci sklízet dle potřeby.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.