Netýkavka balzamína a její pěstování

Balzamína

Balkón plný květin, případně okrasná zahrada přetékající nádhernými květy. Přeesně takto mnohdy sníme a snažíme se najít optimální rostlinu, jež by takovéto kouzlo mávnutím proutku zvládla. Naším tipem je netýkavka balzamína, rostlina, kterou znaly už naše babičky. Tehdy se ale označovala jako lízinka, sultánka, případně ančička. My se zaměříme na její původ, kultivary a v neposlední řadě na to, co potřebuje ke svému zdárnému růstu.

Obsáhlý rod Impatiens

Netýkavky se řadí do poměrně velkého rodu Impatiens. Ten pojímá jak jednoleté, tak i dvouleté a víceleté polokeře i byliny. Pokud bychom měli hledat dva nejoblíbenější kultivary, byly by jimi hybridy Impatiens New Guinea a Impatiens walleriana. Oba dva mají pěstitelé rádi především proto, že se jedná o vytrvalé rostliny, které vás chytí jak svou houževnatostí, tak i krásou. V truhlících vypadají perfektně samostatně i v doplnění o begónie nebo břečťan. Zatímco walleriana je relativně drobným keřem o výšce maximálně 40 cm, Impatiens New Guinea je mohutnější. Mnohdy se právě prodávají gigantické balzamíny přímo v květináčích, které si lidé staví ke vchodu domu.

Zásady pěstování balzamíny

Základem pěstování netýkavky je bezesporu dostatečná zálivka. I když na ni občas zapomeneme a rostliny zdánlivě uvadnou, není problém je znovu oživit. Stanoviště je optimální v polostínu a s dostatkem vzduchu. Tradičně se pěstují balzamíny v samozavlažovacích truhlících. Pokud vysadíte balzamínu do hodně stinných míst, počítejte s tím, že poroste, ale míra jejího kvetení bude minimální. S hnojivem začněte až poté, co rostliny dokonale zakoření. Vyšší dávky hnojiva většinou přispějí k nežádoucímu zasolení substrátu a pozastavení růstu balzamíny.

Netýkavka do truhlíku i na záhon

Ať už uvažujete nad pěstováním této květiny, kdekoli, rozhodně se jej nemusíte nijak bát. Pěstovat ji totiž lze prakticky kdekoli. Skvěle vypadá v závěsných nádobách, nicméně není problém dát ji klidně i do květináče. Výborná je také jako podrost pod tradiční jarní dřeviny.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.