Meduňka lékařská a její využití

Meduňka lékařská je vytrvalou bylinou dosahující výšky až 80 cm. Její lodyha má hranatý tvar. Vyrůstají z ní světle zelené lístky s poměrně dlouhými řapíky, které mají jemně citrónovou vůni. Meduňka kvete od června až do srpna drobnými bílými až lehce nažloutlými květy. Ty se objevují až od druhého roku života rostliny. Sladký nektar z květů ostatně láká včely i ostatní hmyz. Meduňka pochází z jižní Evropy z oblasti Středozemního moře a z Asie.

Vhodné podmínky pro růst meduňky

Meduňce se nejlépe daří na prosvětlených místech, která jsou dostatečně chráněna před větrem. Může růst ve většině typů půd, nicméně nejvíce jí vyhovuje hlinitá nebo hlinitopísčitá, obsahující dostatek živin a humusu. Zato jí nesvědčí jílovitá, příliš vlhká, ale ani příliš proschlá půda. Můžeme ji najít až do celkových výšek 1000 metrů nad mořem.

Předpěstujte si meduňku

Meduňku můžeme pohodlně předpěstovat doma. Semena zasaďte do květináče nebo malého pařeníku a počkejte, až začnou růst. Lehce je přikryjte vlhkou zeminou a nechte v teplé místnosti. Při minimální teplotě okolo 20°C začnou klíčit za pouhé tři až čtyři týdny. Mále rostlinky jednotlivě postupně přepícháme, aby měly dostatek prostoru ke kvalitnímu růstu. Je nutné je pravidelně zalévat. V květnu můžete sazenice zasadit na záhon ve vzdálenosti cca30 cm od sebe. Meduňka není náročná a dokáže růst velmi rychle. Listy můžete sklízet počas celého léta, nejlépe předtím než rostlina začne kvést. Na podzim stonky meduňky o něco zkraťte, aby v zimě nevymrzla.

Praktické využití meduňky

Využívají se zejména listy meduňky, které je nejvhodnější vysušit na stinném a suchém místě. Díky nim může být pak bolest hlavy minulostí. Meduňka pomáhá i při snížení míry stresu, při nespavosti, k zažívacím potížím, při bolesti hlavy, zubů anebo při horečce. Výborná je i k léčbě problémů se štítnou žlázou, protože reguluje tvorbu hormonů štítné žlázy. Prosadí se i u lidí trpících Alzheimerovou chorobou a demencí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.