Mateřídouška: Zapomenutá kráska

Mateřídouška

Mateřídouška je oblíbená bylinka a je velmi příbuzná další rostlině – tymiánu. Má široké využití. Použít ji lze v kuchyni, ale také v medicíně. Je voňavá, a i proto jde o často pěstovanou bylinku. Mnoho lidí však neví, jak na to. Pojďme si tedy zopakovat zásady týkající se pěstování mateřídoušky.

Důvody pěstování

Jde o velmi oblíbenou rostlinu s příjemnou vůní. Již toto samo o sobě může být jeden z důvodů pěstování. Dále má však také léčivé účinky, používá se však také v kuchyni nebo třeba v kosmetice. Jde o trvalku, která vydrží na jednom stanovišti klidně i pět let. Péče také není moc složitá. Potřebujete hlavně dobré osivo a dobré stanoviště. Pěstovat mateřídoušku lze na zahradě, ale také na skalce nebo třeba v truhlících umístěných na balkoně nebo přímo u vás v domácnosti.

Pojďme na to

Pokud chcete, aby se vaší rostlince dobře dařilo, vyberte pro ni slunné stanoviště a písčitou dobře propustnou půdu. Dobrá je půda lehká a mírně vápenitá až alkalická. Prostředí vybírejte tak, aby bylo na přímém slunci. Sucho a teplo nevadí, naopak – to mateřídouška přímo miluje. Chraňte ji však před prudkým větrem. Semínka můžete předpěstovat. Jde však i semena přímo sadit na vybrané stanoviště. Ty sázejte do řádku asi 40 cm od sebe a jemně zatlačte do hlíny. Vyséváme v březnu nebo dubnu.

Život mateřídoušky

Bylinka kvete od května až do září. V době, kdy kvete, sbíráme lístky mateřídoušky. Sušte je ve svazcích. Mají příjemné aroma a v různých vazbách vám poslouží jako dekorace. Zároveň provoní prostory. Během jara až do podzimu (i po tom, co rostlina odkvete) je dobré rostlinu seřezávat. A to pravidelně. Jinak mateřídouška zesílí a bude mít tendence se rozkošatit.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.