Máte na zahradě hořcový stromek?

Hořcový strom

Hořcový stromek patří k oblíbeným rostlinám, které se pěstují v nádobách.  Často jej zahlédneme v katalogu nebo u přátel a chceme ho také.  Po objednání a otevření zásilky, ale někdy dochází ke zklamaní a nechápeme, jak z takové malé rostlinky může vyrůst stromek. A jak je to tedy možné?

Odkud pochází?

Hořcový stromek někdy také pod názvem Lilek modrý pochází ze subtropických oblastí, konkrétně z Paraguaye a Argentiny.  Kromě barvy květů u některých kultivarů nemá s hořcem nic společného. Naopak je blízký spíše lilkovitým rostlinám jako jsou například brambory, rajčata a lilky.

Keř či stromek?

Tuto rostlinu můžeme pěstovat jako keř, ale častěji se pěstuje ve formě stromku. Ty nejlevnější sazenice seženeme už za 40 Kč, ale jsou samozřejmě i mnohonásobně dražší. Rozdíl je totiž ve velikost předpěstovaného stromku. Takže třeba Hořcový stromek na kmínku o výšce 80 cm už vyjde na částku i 500 korun. Před objednáním se proto ujistěte, jakou velikost a za jakou cenu stromek kupujete. Pokud nepotřebujete vzrostlou rostlinu okamžitě, nebojte se ani menších velikostí. Hořcový stromek totiž rychle přirůstá, takže si jej pomocí zaštipování vytvarujete do potřebné velikosti.

Hořcový stromek a pěstování

Co se týká  Hořcového stromku i to na kmínku a pěstování, důležité, co musíte vědět je, že Hořcový stromek nesnáší mráz. Ven ho, proto dáváme až po polovině května. Pěstící nádoba by měla odpovídat velikosti stromku a také by měla být dostatečně stabilní. Na jaře je dobré rostlinu přesadit do květináče o 2-3 cm většího nebo rovnou na záhon. Hořcový stromek má rád slunná místa a nejvíce mu daří na východně orientovaných místech. Abychom dosáhli formy stromku, necháme růst jeden rovný výhon do výšky 100–120 cm a poté vršek zaštípneme. Rostlina se začne rychle větvit a můžeme tvarovat podle vlastních představ. Ideálním obdobím pro tvarování je jaro.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.