Lýkovec potěší i v lednu

Lýkovec

Lýkovec patří mezi keře, které jsou schopny přinášet radost i v době, kdy všude okolo panuje tuhá zima. Jedná se o keřík s růžovými kvítky, jenž může být ozdobou luk, mezí a také zahrad či skalek. Svými malými rozměry určitě nezaujme, nicméně krásná růžová barva bude zcela jistě slušet jakémukoli prostoru. Mimo jiné zaujme také příjemně se linoucí vůní. Podívejme se tedy nejen na botanické zařazení lýkovce, ale také na jeho pěstování a mnohé další aspekty.

Lýkovec se představuje

Rod lýkovců se vyznačuje vcelku početným zastoupením. Pojímá až 70 nejrůznějších druhů opadavých keříků. Lýkovce volně rostu především na Kavkazu, Balkánském poloostrově a také v Alpách. Najdeme je i v Číně a severní Africe. Nejčastěji jde o horské rostliny. Zamilují si je ale i zahrádkáři a vyznavači skalniček. V našich podmínkách najdeme v podstatě jen dva druhy, a to lýkovec vonný a lýkovec jedovatý. Úvodem je nutné předeslat, že přesazování volně rostoucích lýkovců do zahrad je nelegální, jelikož se jedná o zákonem chráněné rostliny. U nás se většinou pěstuje pouze lýkovec jedovatý.

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)

Tento nízký keř dosahuje pouze zhruba 50 centimetrů výšky. Někdy se po pár letech může klidně dorůst i dvojnásobné výšky. Jeho tvar a celková výška se odvíjejí od stanoviště, na němž roste. U zastíněného vtvoří pouze pár větviček. Keř kompletně opadává a růžové kvítky najdeme na holých koncích větví. Plody se podobají menším třešním.

Pěstování lýkovce jedovatého

V našich podmínkách se jedná o vcelku mrazuvzdornou rostlinu, která nepotřebuje žádnou zimní ochranu. Optimální je pro lýkovec pěstování v polostínu v relativně vlhkém podloží. Sazenice lýkovce jedovatého v kontejnerech můžeme zasadit prakticky kdekoli. Substrát by měl obsahovat díl písku a také nějakou rašelinu. Předpěstování sazenice trvá zhruba 3 roky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.