Lilek vejcoplodý: Pěstování oblíbené zeleniny

Lilek

Lilek paří mezi velmi oblíbené plodiny. Takový lilek na grilu nebo i v kuchyni rozhodně stojí za to. I proto se vyplatí vsadit na pěstování této rostliny přímo na vlastní zahradě. Kupované rostliny nemusejí přinést kýžený efekt příjmu vitamínů a především nároky na jedinečnou chuť. Lilek vejcoplodý (Solanum melongena) se řadí mezi teplomilné rostliny, které se nápadně z pohledu pěstebních nároků podobají paprikám a rajčatům. Mnohdy ale na zahradách na rozdíl od této jmenované zeleniny chybí, což je škoda.

Delší vegetační období

jedním z úskalí pěstování lilku je bezesporu dlouhé vegetační období. K výsevu musíte přistoupit optimálně už v polovině února. Vysévat lze cca do poloviny následujícího měsíce. Vysévat je zapotřebí do kvalitního substrátu zhruba 1 cm pod povrch země. Vsaďte na kvalitní kupovaný substrát, v němž nebudou žádné zárodky případných chorob. I po výsevu je vhodné povrch udusat a následně zalít přípravkem, který eliminuje vznik houbovitých chorob. Výborný je třeba Previcur.

I umístění hraje roli

Sadbovač s rostlinou dejte k oknu, aby měl lilek dostatečné množství světla. Teplota by se měla pohybovat optimálně okolo 30 stupňů Celsia. Dejte lilek na dřevěnou desku, jež bude na topení. K vzejítí lilku dojde zhruba po nějakých 10 až 17 dnech. Až vzejdou, je třeba rostliny přesadit do květináčů s větším množstvím zeminy napěchované živinami.

Výsadba baklažánů a její pravidla

Lilky jsou maximálně teplomilné. Proto se k výsadbě odhodlejte až po zmrzlých mužích, ideálně do skleníku nebo fóliovníku. Výborné je místo u stěny, kde se kumuluje teplota. K výsadbě by mělo dojít až ve druhé polovině května. Pozor si dejte na některé nepříjemné škůdce. Typické jsou v tomto ohledu především svilušky. Proti těm využijte přípravku Omite nebo jiných. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku a hnojiva obsahující fosfor.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.