Kuna lesní jako nezvaný host na zahradě

Kuna lesní se řadí mezi živočichy, kteří si čas od času určitě cestu na zahrádku anebo do lidského obydlí najdou. Řadí se mezi lasicovité šelmy a žije fakticky na celém území Evropy. Když se na vaší zahradě vyskytne, poznáte ji zaručeně podle dožluta zbarvené náprsenky. U kuny skalní je náprsenka sytě bílá. Jedná se o menší šelmu, která je schopna žít i v nadmořských výškách přesahujících 1 500 metrů. A zahradě dokáže napáchat mnohé škody, díky nimž se stala nepřítelem mnohých pěstitelů a především chovatelů zvířat. Podívejme se tedy, v čem může člověku škodit.

Zápach a hluk

Pokud se vám kuna lesní dostane do interiéru zahradních staveb anebo i do domu, poznáte ji zejména díky zápachu pocházejícímu z výkalů tohoto zvířete. Ty jsou natolik silné, že zápach z nich pocházející nejsou schopny odstranit ani ty nejmodernější a nejsilnější prostředky pro odstranění zápachu.  Poměrně charakteristický je pro kunu lesní také hluk, jejž je schopna vytvářet. Jde především o šramot v noci a nad ránem. Zaručeně se tak nevyspíte.

Izolace pro ni není překážkou

Pozor byste si měli dát v případě přítomnosti kuny na izolaci. Ta pro ni není překážkou. Dokáže bez větších potíží rozkousat svými ostrými zuby klidně i kabely od elektřiny, a to i silnější. To samé platí i pro automobil. Jestliže se dostane ke kabelům, pak se můžete připravit na skutečně vysoké škody. Kuny mnohdy hledají teplo pocházející z motoru, takže zničení kabeláže není nijak výjimečnou záležitostí.

Drůbež se musí mít na pozoru

Kuna je typická zejména tím, že dokáže bez potíží zakousnout slepici, holuba nebo jiné domácí zvíře. Svou kořist pouze usmrtí a pak ji zpravidla nekonzumuje. Ráda si také pochutná na vajíčkách. Poškodit může i záhonky či okrasné keře. Ráda se totiž popelí. Moc ráda si dá i ovoce uskladněné ve sklepě na nechráněném místě.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.