Které bylinky na kašel se vyplatí

Kašel se řadí mezi v zimě poměrně tradiční záležitostí a vyhnout se mu je fakticky nereálné. Jedná se o vcelku užitečný tělesný reflex, díky kterému se náš organismus umí zbavit nežádoucích látek a částí, které se nám do organismu dostanou. Kašel si prochází jednotlivými fázemi a je třeba k němu přistupovat hlavně podle toho, jestli se jedná o suchý kašel anebo kašel vlhký, kdy již dochází k vykašlávání konkrétních hlenů. Na kašel jsou vynikající mnohé bylinky, které je možné efektivně využívat. Pokusme se podívat na nejrůznější z nich, které jsou schopné skutečně pomoct.

Bylinky nemusejí být vším!

Počítáte-li s tím, že by vám bylinky mohly ihned pomoct od vašich problémů, rozhodně byste měli tento mylný názor zavrhnout. Bylinky jsou sice součástí nejrůznějších léků, nicméně ve své surové podobě mohou a nemusejí skutečně pomoct. I tak se jako minimálně jako prevence bylinky vyplatí a mohou skvěle posloužit.

Tymián a mateřídouška

Tymián (thymus vulgaris) je velmi bohatý na silice. Z těch můžeme jmenovat třeba tymol, karvakrol, cineol a mnohé ostatní. Dokážou skvěle mírnit projevy rýmy a její celkový průběh. Tympánové silice si najdou běžné využití také v oblasti aromaterapie anebo při inhalacích. Skoro stejné silice obsahuje mimo jiné také mateřídouška obecná. Dokáže efektivně rozpouštět hleny, což je při rýmě žádoucí. Vypěstovat si doma mateřídoušku nebo tymián není nijak složité.

Divizna velkokvětá a další bylinky

Vynikající na kašel je i divizna velkokvětá (Verbascum desnsiflorum), která obsahuje výborné a hlavně účinné složky mnohé flavonoidy. Ty dokážou pomoct s vykašláváním jak v suché, tak i ve vlhké fázi kašle. Z dalších léčivých bylinek můžeme jmenovat boswelii, bazalku anebo eukalyptus. Zvolit můžete dle svého vlastního uvážení.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.