Kartušová filtrace vyžaduje pravidelnou údržbu

Bazén bez filtrace je dnes již v podstatě ryze nereálnou záležitostí. Tedy až na některé případy, kdy mají lidé koupací jezírka. Pokud vám nevadí zelená zkažená voda, pak je samozřejmě napuštění bazénu bez filtrace možné. Pro mnoho lidí tato varianta ovšem neexistuje. Nejlevnější variantou filtrace u klasického menšího bazénu je filtrace kartušová. Její hlavní výhoda spočívá především v nízké pořizovací ceně. Její údržba již ale tak pohodová být nemusí. Ostatně přesvědčíme se o tom sami v následujících řádcích.

Výhody kartušové filtrace

Hlavní výhodou kartušové filtrace je, jak již ostatně bylo řečeno, její pořizovací cena. Sehnat se dá za pouhých několik stovek korun. Mnohdy se prodává jako součást setu s nějakým bazénem. Poměrně frekventovaná je například kartušová filtrace Bestway, která se přímo dává k bazénu s nafukovacím límcem. Bez problémů na jeho provoz bude stačit, takže si můžete být jistit opravdu čistou vodou po celou sezonu.

Nevýhody kartušové filtrace

Hlavní nevýhodou kartušové filtrace je především fakt, že kartušová filtrační vložka toho příliš nevydrží. Rozhodně se nespoléhejte na to, že budete mít jednu vložku několik let. Jsou vyrobeny z tvrdého papíru, který zachycuje případné nečistoty. Když se tak stane, konkrétní nečistota zůstane přímo na papíru a jednoduše ji omyjete. Mnohdy ale zůstávají různé prachové částice přichyceny tak, že je fakticky nelze odstranit.

Jak se starat o tento typ filtrace

Pokud máte doma kartušovou filtraci, měli byste je zhruba v horizontu dvou dní pravidelně oplachovat. Pokud máte tlakovou myčku, můžete ji z úctyhodné vzdálenosti využít. Stačit by vám měl ale i rozstřikovač na zahradní hadici. Ten disponuje dostatečným tlakem k tomu, aby byly prachové a jiné částice bez větších komplikací odstraněny.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.