Kanadská borůvka a její pěstování

Kanadské borůvky jsou na zahrádkách oblíbenými jednak proto, že mají chutné a velké plody, jednat také proto, že pokud dodržíte zásady pěstování, můžete se těšit z jejich pravidelné a hojné úrody. Chcete-li i vy pěstovat kanadské borůvky, přečtěte si následující příspěvek, ve kterém vám poskytneme návod na jejich pěstování a pár dobrých rad.

Kanadská borůvka

Keř kanadské borůvky může dorůst do výšky 1,5 m a do šířky až 2 m. Keře jsou celkem mrazuvzdorné. Na podzim mají krásně zbarvené listy. Plody kanadské borůvky mají bílou dužninu a dozrávají postupně. Rané plody můžete sklízet již v červenci, pozdnější druhy v srpnu a v září. Kanadské borůvky a jejich některé odrůdy jsou jak samosprašné, tak i cizosprašné. Pro dobré opylení a také proto, abyste měli co nejbohatší úrodu, je dobré, když vedle sebe vysadíte několik různých odrůd. Vhodným stanovištěm pro výsadbu borůvek je dostatečně slunné místo. Porostou vám také v mírném polostínu. Místo by mělo být chráněno před silným větrem. Pěstování kanadských borůvek se nedoporučuje v blízkosti vody nebo mezi svahy, kde je větrno.

Návod na pěstování kanadské borůvky

Kanadské borůvky vysazujte na jaře či na podzim. Jsou-li pěstované vkontejneru, můžete je vysazovat během celého vegetačního období. Kanadské borůvky pro své pěstování vyžadují kyprou hlinitopísčitou půdu s velkým obsahem humusu. Rostliny vysazujte zhruba 1m od sebe do připravené jamky o hloubce 50 cm a velikostizhruba 60×60 cm. Před výsadbou namočte kořenovýbal do vody a rostlinu vždy vysaďteo 2-3 cm níž než doposud rostla. Substrát zlehka ušlápněte a rostlinu zalijte. Zeminu kolem rostliny můžetenamulčovat. Borůvky pravidelněpřihnojujte plnými hnojivy nebo rozmělněným sušeným kravincem.

Kanadská borůvka – jarní řez

Kanadská borůvka a její pěstování vyžaduje mimo jiné také řez. V prvním roce po výsadbě je třeba výhony sestřihnout, aby se vytvořil dostatečný obrost. Pozdější řez proveďte proto, abyste zajistili dostatek světla. Rostlina se také bude lépe bránit chorobám a bude lépe plodit. Při řezu nejdříve odstraňte všechny poškozené, uschlé větvičky. Následně keřprosvětlete, a to tak, že odstraníte některé přebytečné vnitřní i vnější výhony. Dobře vedený keř by měl mít v dospělosti šest až osm silných základních větví.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.