Je vhodné pro medvědí česnek pěstování v květináči?

S příchodem jara vždy přijde čas i pro medvědí česnek. Dalo by se říci, že je poměrně vzácný. Roste sice ve volné přírodě, ale musíte vědět, kam na něj. V obchodech ho nekoupíte, takže vám nezbyde nic jiného, než si pro něj dojít na trh, nebo si jej sami doma vypěstujete. Náš příspěvek bude zaměřen na pěstování česneku medvědího, jeho využití v kuchyni a dozvíte se také pár informací o jeho velké škále léčivých účinků na lidský organismus.

Co je medvědí česnek

Medvědí česnek je vytrvalá bylinka, která se pěstuje nejen pro svoji chuť, ale také pro své léčivé účinky. Působí jako antibiotikum, má antibakteriální a antimykotické účinky. Najít jej můžete volně v přírodě podél potoků, na loukách či v lesích. Zde si jej velmi snadno můžete splést s jedovatou konvalinkou. Zaměřte se na vůni. Česnek medvědí má vůni typicky česnekovou, a navíc má na rozdíl od konvalinky dlouhé listy. Medvědí česnek chutná jemně, ale zároveň je i pikantní. A výhodou jeho konzumace je především to, že po něm nejste cítit jako po českém česneku.

Pěstování medvědího česneku

Medvědí česnek můžete pěstovat jak na zahradě, tak v květináči. Ke svému růstu potřebuje stinné místo, ideální je pro něj růst v blízkosti keřů či stromů. Zasaďte jej do kypré a vlhké půdy a pravidelně ho zalévejte.  Česnek medvědí nemá rád vyhnojené půdy. Sázejte ho v listopadu, klidně i později. Cibulky se sází do trsů po 10. Je ověřeno, že tak se nejlépe ujme. Jak sami vidíte, pěstování medvědího česneku je snadné a nenáročné. Množit ho můžete semeny i cibulkami. Z česneku se konzumují listy, které se sbírají v dubnu a květnu.

Využití medvědího česneku

Medvědí česnek má své nezastupitelné místo v kuchyni. Ideální je jeho konzumace v syrovém stavu, vařením i sušením totiž ztrácí jak své prospěšné látky, tak i svou chuť. Pro uchování jej můžete i zmrazit. Medvědí česnek můžete přidat prakticky do všech pokrmů, kam byste dali česnek nebo třeba i pažitku. Připravit z něj můžete salát, pesto, vhodný je také na chleba s máslem, na vařené brambory nebo z něj můžete uvařit i špenát. Oblíbený není pouze v kuchyni, ale i jako lék zejména při chřipce a nachlazení. Také léčí nemoci dýchacích cest, čistí krev, podporuje srdce, usměrňuje krevní tlak.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.