Jak na jarní výsadbu růží

Výsadba růží

Růže – to je ozdoba a chlouba každého zahrádkáře. Pojďme se podívat, jak je to s její výsadbou, kterou lze provádět, jak na podzim, tak i na jaře. Podíváme se různé triky a věci, které nesmí být opomenuty, aby se dobrý výsledek v podobě krásného květu dostavil.

Samotná výsadba

Jak již bylo napsáno, lze tuto činnost dělat, jak na jaře, tak na podzim. Pokud se rozhodujete, kdy se na to vrhnout, určitě poradíme. Na podzim se sadí růže asi nejhojněji, avšak má to jednu nevýhodu, v oblastech se silnými mrazy nemusí růže vydržet, a proto je v některých případech lepší jarní varianta. První však výsadbě předchází koupě rostliny. Vybírejte tak, abyste vybrali zdravou rostlinu se správně vyvinutým kořenovým systémem, který je v této chvíli nejdůležitější částí rostliny. Rostlinu pak saďte do hloubky asi 40 centimetrů, přičemž by měly být asi 40 – 50 cm od sebe. Před výsadbou samotnou ponořte kořeny do nádoby s vodou a očkování na krčku by mělo být asi 5 cm nad povrchem. Dobré je také po výsadbě přikrýt rostlinu chvojím.

Množení růží

Jak množit růže? Vcelku prostě. Například ze zelených řízků. Můžete tak množit, jak ty malé miniaturní růžičky, tak i růže záhonové. Řízky sbírejte v době, kdy má růže poupata. Krajním bodem, kdy již neřízkovat, by měl být konec července. A jaký je přesný postup? Odřezávejte řízky ze střední části rostliny tak, aby měl každý dva listy. Spodní řez pak ponořte do substrátu s růstovým hormonem. Pomůže rychlému zakořenění. Horní očko pak má být nad substrátem. Takovéto řízky pěstujte buď ve skleníku, nebo v květináči s fólií. Takto množená rostlina netvoří plané odnože, což je největší výhoda takového způsobu.

Ohrožení růží

Jako téměř každou rostlinu, i růže ohrožují škůdci a choroby. Jak na ně? Velmi často se například objevuje u růží padlí. To lze hubit přípravkem jako je Sulikol, Saprol nebo Topas. Tuto chorobu poznáte podle moučného povlaku na listech. Mezi známé škůdce patří svilušky a mšice. Na ty lze také najít účinné postřiky. Dalším neduhem je černá skvrnitost. Příčinnou bývá dostání se hnojiva na listy. Předcházení tedy spočívá v opatrnosti při aplikaci hnojiva, což úplně stačí.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.