Jaká je vlastně petrklíč květina

Prvosenka jarní neboli petrklíč, jak se lidově rostlině říká, patří mezi první posly jara. Má výrazné léčivé účinky. Petrklíč je však chráněná rostlinka a sbírání kořenů je zakázáno. Sbírat můžete v omezeném množství pouze květ s okolíky. Je tedy vhodné pořídit si petrklíče na zahrádku pro vlastní potřebu.

Požadavky na pěstování

Tato jarní květina nemusí mít jen klasickou žlutou barvu, ale její květy mohou být také bílé, oranžové, růžové, červené i fialové. Petrklíče můžete pěstovat jak v bytě jako hrnkové rostliny, tak na okenním parapetu. Na zahradě vynikne zejména v truhlíku společně s břečťanem či buxusem. Vysadit ho můžete také na skalku. Ke květu potřebuje petrklíč dostatek světla, pozor však na přímé slunce. Optimální teplota je pro něj 12 – 15 ° C. Zalévejte jej podle potřeby do misky, substrát by vám neměl vyschnout. Rostlina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu. V období květu přihnojte jednou za 14 dní.

Sběr a skladování

Květy petrklíče sbírejte v dubnu a v květnu, kdy jsou v plném rozkvětu. Sušte je na suchém a stinném místě, aby si zachovaly přirozenou barvu. Když květy správně usušíte, zachovají přirozenou žlutou barvu, budou mít slabě medovou vůni a nasládlou chuť. V opačném případě květy zezelenají, až zhnědnou a ztratí na účinnosti. Oddenek s kořínky sbírejte buď zjara (únor, březen), kdy začíná jeho vegetační období, nebo až když jeho vegetační období končí, což je v průběhu léta. Správně usušený oddenek poznáte tak, že má světle hnědou barvu a charakteristickou anýzovou vůni. Listy se sbírají v době kvetení v měsíci dubnu a květnu. Suší se v tenkých vrstvách na stinném místě.

Léčivé vlastnosti

Petrklíč se řadí mezi důležité léčivé rostlinky. Jeho listy a také květy můžete buď trhat čerstvé, nebo je také sušit. Jeho kořeny se vyrývají a suší na podzim. Čaj z květů si můžete uvařit, pokud vás trápí nespavost nebo vás bolí hlava. Květy vylouhované v destilované vodě jsou výborné na vrásky a akné. Proti kašli si nechejte vylouhovat celou rostlinku a proti bolestem hlavy nervového původu si udělejte nálev z kořene. Využití má petrklíč i v kuchyni. Čerstvé listy můžete přidávat do salátů a nádivek, taktéž se dají vařit podobně jako zelenina. Květy klidně přidejte do džemů, vína a salátů, mohou se také kandovat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.