Jaká je z hlediska pěstování klikva velkoplodá

Klikva velkoplodá

Klikva neboli někdy nesprávně označovaná americká brusinka je v dnešní době stále ještě v Česku tak trochu neprobádaná oblast, i když se lecos změnilo. Můžete se s klikvami setkat jako s kandovanými bobulemi, v džemech nebo v džusech. Jde o brusinky Vaccinium macrocarpon, které si vysloužily vžitý název – klikva. Informací je v Česku málo. O pěstování ani nemluvě. Pojďte se podívat, jak na tuto rostlinu.

Klikva na zahrádce

Jde o rostlinu původem z Ameriky. I v našich podmínkách ji však lze pěstovat. Musíte však zajistit kyselost půdy, dostatek vody a slunnou lokaci. Slunce se nemusí zdát tak důležité, avšak je to zavádějící. Pro správný růst klikvy není nezbytné. Pro bohatou úrodu však ano. Ideální zálivkou je pak dešťová voda. Klikva velkoplodá není náročná ani na hnojení. Používejte bezchlorové NPK hnojiva v poměru 1:1:1 nebo lze použít i poměr 1:2:1. Stačí 20g na m2. Dobrou zprávou pro někoho může být zjištění, že klikvu lze pěstovat i v květináči. Musíte doplňovat vodu tak, aby byl vždy v misce.

Péče o rostlinu

Zbavte plochu, na které chcete sadit klikvu, od plevele. Poté připravte kyselou rašelinu a křemitý písek (5:1) a navrstvěte. Vysazujte klikvu na jaře. To je nejlepší. Čiňte tak ve sponu 30-40 x 30-40 cm. Poté můžete ještě přidat nastélku z kůry a dřeva. Tu každé tři roky obnovujte. Problémem občas bývá zbavování se plevele, jelikož porost nelze okopávat ani vytrhávat. Narušíte tím vrstvu nastélky. Proto musí být výsadbový spon tak hustý. Tím zabráníte růstu vetší míry plevele. Než bude pokrytí klikvou dostatečné, můžete použít herbicidy. Například Rondoup nebo Glyfogan. Aplikujte přímo na plevel.

Nejlepší část pěstování – úroda

Kvetení rostliny trvá od června do července. Poté můžete již sklízet úrodu. Plody se objevují po kvetení a trhají se ve chvíli, kdy je již celá jejich plocha zbarvená do červené a jí podobných odstínů. Po třech letech od vysazení této rostliny se objevuje úroda okolo jednoho do půl třetího kila (a každém m2). Toto čerstvé ovoce pak můžete skladovat ve vlhku a chladu. Ideální jsou sklepy. Nebo je můžete použít do šťáv, sušit je, nebo dokonce udělat džem.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.