Jak založit skalku

Založení skalky

Pokud uvažujete o založení skalky, určitě se vám budou hodit základní rady a tipy, které s tímto úkonem přímo souvisejí. My se pokusíme na postup jak založit skalku upozornit a přidat několik užitečných rad, jež vám mohou pomoct. Buďme tedy konkrétnější a na tyto aspekty se podívejme přímo.

Velikost skalky a její umístění

V první řadě je třeba zvážit vaše časové možnosti. Skalka je poměrně náročnou záležitostí a i proto je dobré přizpůsobit její rozměry vašemu volnému času. Budovat ji můžete v podstatě v kterékoli části zahrady. Obecně bývá doporučováno situování rostlin směrem na východ, nicméně nejedná se o žádnou podmínku. Určitě se vyhněte místu nacházejícímu se pod vzrostlými listnatými stromy. Neustálé vytahování listů je otravné.

Kvalitní půda a kameny

Velmi důležitou roli hraje u skalky kvalita podkladu. Dříve se uváděla nezbytnost drenáže, nicméně dnes už se hovoří o tom, že více vody nevadí a že rostliny vláhu snesou. Těžká půda by se ale měla provzdušnit za pomocí písku. Pokud drží hlína v ruce pohromadě, rozhodně ji s pískem smíchejte. Nezapomeňte ani n kameny, které budou fungovat jako skvělé solitéry. Optimální je hlavně rula a pískovec.

Výběr skalniček

Při volbě květin na skalku se soustřeďte hlavně na volbu opravdu zdravých kusů. Výborné jsou trvalky v různých specializovaných zahradnictvích. Jižní stanoviště jsou výborná pro alpinky. Sluníčko milují sukulenty a rozchodníky. Vybírat pro slunná stanoviště můžete například lomikámen, mateřídoušku anebo nízké druhy kosatců a mnohé další květiny dle vaší libosti. Originalitě a funkčnosti se meze nekladou. Dobré je vybírat květiny nejen podle barvy květenství, ale i podle doby, kdy k němu dochází. Skalka tak vypadá v průběhu sezony stále hezky. Barvy dokážou přilákat oči mnohých lidí milujících přírodu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.