Jak pěstovat vavřín

Vavřín neboli bobkový list, mýtická rostlina starověkého Řecka, kde dostávali vavřínové věnce vítězové v různých soutěžích, ale také Říma, kde byli věnčeni vítězní válečníci, se s oblibou pěstuje také u nás. Jeho listy se jako koření používají do mnoha pokrmů. Nejenže ochutí pokrmy, ale jsou také zdravé, protože mají příznivý vliv na naše trávení. Dá se z nich udělat také lázeň, která uleví vašim svalů v případě, že jsou ztuhlé a bolestivé. Bobkový list je nejlepší čerstvý. Začněte proto také s pěstováním vavřínu – bobkového listu.

Pravidla pro pěstování vavřínu

Pokud jste viděli vavřín ve Středozemí, jistě vás zaujala jeho velikost. Zde totiž může vavřín dorůst do velikosti mohutného keře či stromu. U nás vavřín v takové podobě bohužel nenajdete. Díky našim klimatickým podmínkám můžete vavřín pěstovat jen jako přenosnou rostlinu. Venku ji můžete ponechat od jara do podzimu, ale s příchodem mrazíků je třeba ji přenést, protože velké mrazy by rostlinka nepřežila. Navíc i pěstování v nádobě nedovoluje jeho vzrůst. Vavřín ale můžete tvarovat. Vytvořit z něj lze malý stromek, který bude mít košatou a kulovitou korunu. Budete-li odštipovat spodní listy a větvičky, časem vznikne kmínek. Korunku pat vytvoříte tak, že budete zkracovat větvičky.

Co vyžaduje vavřín při svém pěstování

Rozhodnete-li se pro pěstování vavřínu, mějte na paměti, že mu svědčí slunné, stanoviště bez větru. Připravte si kyprý substrát s dostatkem živin a přiměřeně hlubokou nádobu. Zejména v létě zajistěte rostlince dostatek vláhy. S příchodem mrazíků vavřín přeneste na chladné, ale světlé místo s teplotou kolem 12 až 15°C. V období vegetace vavřín hnojte 1 až 2krát za měsíc. Ideální je močovina nebo ledek amonný. Vavřín se rozmnožuje semeny, stonkovými řízky, dělením trsu nebo kořeny. Sazenice vavřínu seženete v každém dobrém zahradnictví nebo i v e-shopech na internetu.

Bobkový list a jeho využití

Listy z vašeho vavřínu doporučujeme používat čerstvé, ale můžete si je také nasušit popřípadě naložit do vinného octa. Sušené pak spotřebujte co nejdříve, protože dlouhodobým skladováním ztrácejí na kvalitě. Vůně vavřínu je peprná, mírně kafrová, proto je ideální do polévek či omáček. Přidat listy můžete také do dušených mas, zvláště pak do hovězího či vepřového masa. Ochutí vám také zvěřinu i ryby. Možná se budete divit, ale když povaříte bobkové listy v mléce, můžete je přidat k pudinkům nebo rýžovým dezertům, kterým dodají svěží příchuť. Nemusíte se obávat, že by dlouhým vařením ztrácely na chuti, ba naopak, vůně a chuť se daleko lépe vstřebává. Pokud si bobkové listy nasušíte, můžete je vložit do nádoby, kde máte uskladněnou rýží. Ta přijme jejich vůni a bude velmi chutná.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.