Jak pěstovat hledík

Hledík

Jednou z nejznámějších letniček je bezesporu hledík. Jedná se o okrasnou rostlinu, která pochází ze Severní Ameriky, kde roste jako zcela běžná trvalka. Typický je hledík vzpřímeným vzrůstem a květy, které připomínají otevřenou tlamu zvířete. Květenství má hroznové a barvy se v květech dokonale prolínají. Celková výška rostlin se pohybuje od 20 do 90 cm. Zajímavé jsou i vyšlechtěné převislé podoby v závěsných koších. Podívejme se tedy na pěstování hledíků poněkud podrobněji.

Důležitý výběr stanoviště

Pokud má hledík vynikající podmínky, můžete se spolehnout na jeho kvalitní růst. Stanoviště musí mít tedy specifické vlastnosti. Velmi důležitá je zejména propustná hlinitopísčitá zemina a dostatečné množství slunečních paprsků. Pokud budete hledíky přihnojovat tekutým hnojivem, určitě také neučiníte krok vedle. Nejhezčí jsou zejména nízké odrůdy hledíků, které se dokážou dokonale větvit, a vy budete mít na zahradě zajímavý solitér.

Péče o hledíky

Hledíky je zapotřebí předpěstovat. Semena byste měli vysévat do pařeniště zhruba v únoru či březnu. Určitě je nezasypávejte zeminou. Sadbu byste měli udržovat v neustálé vlhkosti, jelikož semena budou klíčit po dobu 14 dnů. Na stanoviště přijdou rostlinky až ve druhé polovině května, kdy již nehrozí žádné mrazy. Na ty jsou hledíky maximálně alergické. Mladé výhony zaštípněte, jinak se rozvětví málo. V průběhu růstu je zapotřebí postupně odstraňovat uschlé staré květy, které rostlinu oslabují.

Další tipy pro pěstování hledíků

Určitě není od věci znát i některé další tipy k pěstování hledíků. Mějte se na pozoru před včelami, které rostliny hledíku přitahují. Naopak jej nemají v lásce slimáci, kterých se díky tomu není zapotřebí obávat. Při nakupování hledíku dbejte na jeho výšku a také barevné spektrum. Častější seřezávání rostliny hledíku povede k rašení většího množství bočních výhonů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.