Jak na sklizeň rebarbory

Rebarbora

Rebarbora patří mezi stále oblíbenější rostliny, které najdeme na mnohých zahradách. Jedná se o vcelku netradiční zeleninu, jež může sloužit i jako zajímavý solitér na kdejaké zahradě. Má spousty druhů využití. Jen si vezměme například rebarborový koláč, rebarborový moučník anebo rebarborový koláč. Tak jako tak, určitě se vyplatí tuto rostlinu sklízet správným způsobem. Jak na něj? To se podíváme poněkud podrobněji v následujících řádcích.

Postupná sklizeň

Rebarbora se sklízí postupným způsobem. Řapíky pomalu dorůstají od dubna až zhruba do konce měsíce června. Jak poznáme dobu, kdy je třeba sklízet? Velmi jednoduše. Rebarbora začne kvést. Při předčasném kvetení se vyplatí je dobré stvoly s květenství jemně vylámat. Ve sklizni se tak dá následně pokračovat. Odřezat je musíme těsně nad zemí a zapotřebí je také odstranit listy. V lednici lze následně úrodu skladovat až po dobu jednoho týdne.

Ceněná rebarbora

Vaření rebarbory je specifické s tím, že se nedoporučuje používání hliníkového nádobí. Právě ono dokáže reagovat s kyselinou šťavelovou, což zrovna optimální není. Nejvíce se rebarbora cení pro obsah vitamínů z řady A a B. Jinak je ale součástí rebarbory také spousta flavonoidů, kyselina pantotenová a citronová či velké množství vlákniny. Kyselina šťavelová odvádí vápník z těla, což může podpořit vznik ledvinových kamenů. Rebarboru bychom ale museli konzumovat v obrovském množství.

Zpracování rebarbory

Z řapíků se stáhne slupka a následně rebarboru nakrájíme na jednotlivé dílky. Povaří se s cukrem a skořicí. Na koláče ale lze dávat rebarboru klidně i pouze syrovou. Stačí ji pouze překrájet. Pokud si hmotu sterilujete, v zimě ji rádi najdete a znovu upotřebíte. Rebarborový koláč není nijak náročný. Stačí si pouze vytvořit klasický kynutý základ a na něj poté dát směs s rebarborou.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.