Jak na pěstování chřestu

Chřest

Jednou z moderních gastronomických specialit je bezesporu chřest. Taková chřestová polévka nebo chřest jako příloha rozhodně stojí za to. Právě proto se vyplatí vypěstovat si vlastní chřest v pohodlí domova. Na zahrádce se mu bude jistě za určitých podmínek skvěle dařit. Podívejme se tedy na veškeré záležitosti, jež se pěstování chřestu týkají. Určitě se nejedná o rostlinu, která by nevyžadovala skoro žádnou péči. Naopak!

Chřest se představuje

Za velkou devízu chřestu je třeba považovat fakt, že se jedná o trvalku. Můžete tedy s klidným srdcem zapomenout na neustálé vysévání, předpěstovávání a protrhávání husté výsadby. Máte-li záhon precizně připravený, bude vám růst klidně i 20 let. Z každé sezony lze sklidit klidně i 5 kg kvalitního chřestu. Sezona se pohybuje od dubna do června. Od poloviny června již výhony nesklízejte, aby rostlina opět zesílila. Největším úskalím pěstování chřestu je fakt, že první úrodu čekejte až za 3 roky.

Příprava záhonu pro pěstování chřestu

Vzhledem k tomu, že bude chřest na jednom jediném místě klidně i 20 let, je zapotřebí vybírat prostor s rozvahou. Místo by mělo být vystavené sluníčku a také ochráněné před nepříjemným studeným větrem a chladnem. Co se týká půdního podkladu, volte jej hlinitopísčitý a propustný. Pokud půdu promícháte s kompostem, máte do značné míry vyhráno. Optimální pH prostředí pro vysazování chřestu se pohybuje od 6 do 6,5.

Správná volba chřestu a sadby

Před samotou výsadbou je třeba volit mezi bílým či zeleným chřestem. Bílý je z pohledu chuti poněkud jemnější. Zelený je naopak výrazný a často nahořklý. Z hlediska pěstování i přípravy je ale jednodušší. U bílého chřestu je třeba využít služeb netkané textilie. Naopak zelený se pouze přihrnuje zeminou. Z oblíbených v tuzemsku pěstovaných odrůd jmenujme Ivančický chřest, francouzský d´Argenteuil Hativ nebo zelené kultivary Marry green či Spagavia Lucullus.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.