Ibišek patří mezi oblíbené pokojové rostliny

Zima umí být mnohdy velmi smutná a nevlídná. Bylo by škoda ji ale prožít pouze v mrzutosti. Pokud se vám zrovna nechce ven, tak se můžete klidně věnovat vašim pokojovým rostlinám. Pořídit si jich můžete celou řadu, přičemž vynikající volbou může být především ibišek. Tato krásná vonná květina směle se řadící mezi pokojové rostliny může přinést do vašeho interiéru tolik potřebné oživení. Její pěstování přitom není nijak extrémně náročné, a to jak časově, tak i celkově. Jaký je tedy vlastně ibišek a jak na jeho pěstování v domácích podmínkách?

Vzhled a původ ibišku

Ibišek je charakteristický stálezelenou barvou a také krásným květenstvím v různobarevném provedení. Původně byl ibišek keřem, který se ale postupem času vyvinul v květinu, která je tak nějak protažená a keřovitý původ tak nelze zapřít. Botanicky je ibišek řazen mezi slézovité a původně byl označován také jako Čínská růže. Výhodou umístění ibišku v interiéru daného domu je fakt, že si můžete vybrat takovou barvu květenství, která vám bude ladit do daného pokoje. Možná je třeba i bílá barva, která je moc hezká a působí čistě.

Umístění ibišku v interiéru

Základem pro pěstování ibišku je v každém případě dostatek světla a tepla. Ibišek se řadí mezi pokojové rostliny, které si na tomto doslova zakládají. V zimním období ovšem již tolik tepla ibišek nepotřebuje a spokojí se teplotou oscilující mezi 12 až 16 stupni Celsia. Když bude teplota vyšší, nic se sice nestane, nicméně je dobré mít ibišek ve zmiňovaném teplotním rozmezí. Když nebude mít rostlina dostatek světla, tak ibišku začnou opadávat listy.

Zálivka a řízkování ibišku

V létě je ibišek nutné zalévat velmi pečlivě, jinak dojde k jeho postupnému usychání. V zimě stačí, když je substrát jemně vlhký, ale ne přemokřený. Ibišku se tak bude dařit poměrně slušně, protože nebude docházet ke zbytečnému prosychání půdy vlivem nadměrných teplot. K množení ibišku je ideální řízkování, které se musí ale řešit za specifických tepelných podmínek. Nejvhodnější je fóliovník či skleník.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.