Hrachor a jeho výsadba

Hrachor

Krásné květiny, které budou vonět a především hřát na srdci již při pohledu. Přesně takto je možné charakterizovat hrachor. Jedná se o velmi oblíbenou letničku, jež dorazila do střední Evropy až v 18. století. Svůj evropský původ má přitom nedaleko – na Sicílii. Jinak pochází z Jižní Ameriky.  Pokud nevíte, jak pěstovat hrachor, jste na správném místě. My se totiž v následujících řádcích na pěstování hrachoru zaměříme po všech stránkách. I díky tomu se dozvíte spousty zajímavých informací o vysazování hrachoru, které je třeba řešit brzy zjara.

Opora jako základ

Semena hrachoru musí být vždy vyseta k opoře, jinak se samozřejmě po svém vyklíčení nebudou mít po čem plazit. Začít se sázením je třeba v březnu. Hloubka důlku by se měla pohybovat okolo 3 cm, přičemž do jednoho dolíku přijdou celkem 3 semena. Vysazujte do sponu, optimálně 10×10 cm. Půda musí mít středně vápenitý charakter. Jestliže budete chtít růst hrachoru urychlit, vyplatí se jej předpěstovat, a to již v únoru kdy semínka zasadíte do pařeniště.

Stanoviště, zaštipování a zálivka

Hodně důležitá je správná volba stanoviště pro hrachor. Vhodné je samozřejmě slunné a hodně teplé místo. Vyvarovat je nutné se nadměrných úžehů a úpalů. K zaštipování se odhodlejte v momentu, kdy hrachor dosáhne výšky cca 10 cm. Když jej zaštípnete, dál se bude větvit dle vašich představ. Zálivku volte neutrální. Hrachor je značně alergický na přelití a následné přemokření půdního podkladu. V obdobích sucha je ovšem zapotřebí zálivka značná.

Ostatní aspekty pěstování hrachoru

Zmínit se musíme také o hnojení, jež by mělo být pravidelné. Optimální je přihození kompostu v měsíčním intervalu. Rostlině se díky tomu bude dařit nohem lépe. Na podzim nezapomeňte posbírat lusky plné semínek, abyste mohli v následující sezoně pohodlně zasévat dle potřeby a nebylo nutné semínka nakupovat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.