Hnojení kravským hnojem

Kravský hnůj

Kravský hnůj patřil vždy mezi tradiční hnojiva našich předků, kteří potřebovali velkou úrodu, aby byli schopni přes velmi tuhou zimu přežít. I když třeba hnojíte v průběhu jara a léta, vyplatí se vsadit na tradiční podzimní hnojení kravskou mrvou, které půdě pomůže v regeneraci a podpoří ji pro to, aby dokázala přečkat zimu a byla připravena na pěstování různých plodin. Přes zimu zkrátka a jednoduše musí nabrat potřebnou sílu. Organická hmota je schopna zabránit také erozi a umožní půdě, aby dokázala dýchat.

Kde všude lze kravský hnůj použít?

Hnojení kravským hnojem je optimální zapravit do půdy na podzim, jinak jej můžete také přihodit k sazenicím jahod anebo i k ovocným keřům, a dokonce také ke stromkům. U těch je zapotřebí brát v potaz fakt, že sílu hnojiva nejvíce ocení jemné kořínky nacházející se spíše pod korunou stromu. Dávat kravský hnůj přímo k samotnému kmeni není ideální. Jinak si kravský hnůj najde své místo pochopitelně také přímo pod jarní výsadbou.

Granulovaný kravský hnůj

Jestliže chcete dopřát vašim rostlinám přirozené hnojení průběhu celého roku, volte granulovaný kravský hnůj, který obsahuje dostatek živin, nicméně není jich tolik, aby dokázaly rostlinu spálit a zdevastovat tak celkovou úrodu. Zajímavá jsou hnojiva ve formě jakýchsi peletek, která často zabezpečují větší manipulovatelnost a vyšší standard kvality. Nutně nemusí jít o hnojiva se základem kravského hnoje, ale může se jednat i o koňský hnůj či granulované slepičince.

Organické hnojivo z přírody

Jestliže chcete skutečně vsadit na přírodu, vyplatí se organické hnojivo. Právě ono totiž dá půdě potřebné látky na rozdíl od různých syntetických hnojiv, která se také hojně prodávají a slibují zaručené výnosy. Jinak není od věci přidat do půdy ještě větší množství kompostu a zajistit si tak ještě vyšší výnosy, než jste měli předtím.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.