Fíkusy: Druhy a pěstování

Fíkus

Fíkus se řadí mezi nejoblíbenější pokojovky, čemuž se nelze nijak výrazně divit. Existuje totiž obrovské množství nejrůznějších kultivarů. Najdeme například převislé, stromovité anebo druhy podobající se keři. Právě proto se na jednotlivé druhy fíkusů zaměříme podrobněji a dlužni nezůstaneme ani základní rady pro jejich pěstování.

Drobnolistý Ficus benjamina

Jestliže preferujete spíše drobnolisté druhy fíkusů, pak se vyplatí vsadit na kultivar Ficus benjamina. Charakteristický je zejména svěšenými listy s pestrými tvary. Špičky listů jsou zaostřené. Zároveň je typické i to, že listy vyrůstají z malých větviček. Dosahuje výšky až 2 metrů. Bez problémů dokáže přečkat i menší výkyvy teplot. V zimě by teploty neměly klesnout pod 10 stupňů Celsia.

Gumovník neboli Ficus elastica

Fíkovník pryžodárný přišel do našich končin až z Indie. Jedná se o poměrně mohutnou rostlinu vyznačující se dřevitým tenkým kmenem. Listy jsou tuhé a vyrůstají vodorovně. Charakteristické jsou i ostrou špicí. Vrcholem rostliny je pouzdro červené barvy. Když pouzdro listy opustí, mají bronzový odstín.

Africký Ficus lyrata

Listy tohoto fíkusu mají tvar houslí, případně lyry. Typické jsou tradičním zvlněným okrajem. Výška rostliny se pohybuje až okolo 120 cm, přičemž vyžaduje značně prosvětlené stanoviště po celý rok. Miluje vlhkost, a proto je třeba jej často rosit.

Zásady pěstování fíkusů

V první řadě je zapotřebí fíkusům dopřát dostatečné množství světla. Pozor ale na přímé sluneční paprsky. Teplota pro pěstování by neměla v žádném případě klesnout pod 12 stupňů Celsia. K zalévání používejte výhradně odstátou vodu mající pokojovou teplotu. Přihnojení by mělo být aplikováno přibližně každých 14 dní. Především v zimě se rostliny neobejdou bez rosení, za což může vyschlý vzduch v interiéru. Rozmnožovat bychom je měli v létě prostřednictvím řízků, a to při teplotě okolo 25 stupňů Celsia.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.