Efektivní uskladnění česneku: Několik dalších metod

Uskladnění česneku

Český česnek patří mezi tradiční plodiny, které Češi prostě milují. Vypěstovat si jej může být někdy do jist míry alchymie, nicméně většinou se to podaří. Co ale s úrodou? Bohužel může velmi rychle podléhat zkáze, a tak je zapotřebí ji nějakým způsobem skladovat. Česnek a jeho uskladnění je rozhodně kapitola, která si zaslouží maximální pozornost. Úrodu si tak můžete uchovat co možná nejdelší dobu. My se na některé tradiční metody uskladnění česneku zaměříme v následujících řádcích.

Sušení česneku na několik způsobů

Asi nejoblíbenější formou skladování česneku je jeho sušení. Učinit tak lze několika různými způsoby. Klasiku představuje svázání zhruba 5 až 10 kusů česneku k sobě včetně natě. Takovýto závěs se následně pověsí v nějaké suché místnosti, kde je dostatečný chlad a optimálně také průvan. Budete mít jistotu, že rostliny nechytí žádnou plíseň. Nejčastěji jde o verandu, půdu anebo stodolu. Jinak není špatná ani metoda, kdy se jednotlivé rostliny uříznou zhruba 3 cm nad palicemi a poté vloží do obalů určených na vejce. Vše se poté poskládá do bedny a přes zimu by takto česnek měl vydržet.

Mražení česneku

Mnozí lidé česnek rádi zamrazí. Nejprve se musí vyloupat a následně se stroužky vloží do mikrotenového sáčku, případně misky. Pak už můžete bez obav zamrazovat. Česnek si svou chuť ponechá i při hlubokém dlouhodobějším zamrazení. Musí být ale dokonale očištěn od veškerých hrubých nečistot.

Ostatní uskladnění česneku na zimu

Poměrně oblíbené je naložení česneku do soli. Jednoduše se rozetře a smíchá právě se solí a určitým množství tuku. Není problém česnek také nakládat a zavařovat. Jestliže jej chcete pohodlně přidávat do každého jídla třeba až po jeho dovaření či dopečení, pak využijte česnekového koření. Když jej rozmelete a nasušíte, budete mít výbornou sypkou kořenící směs.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.