Domácí uzení masa: Nakládání do láku
Máte rádi domácí uzení masa, případně byste si tento proces chtěli vyzkoušet? Pak se vyplatí vědět, jakým způsobem je třeba maso nakládat do láku. Možností je samozřejmě hned několik, nicméně my jsme si pro vás připravili nakládání, které jsme vyzkoušeli v praxi. Výsledek v podobě skvělého masa se dostavil. Třeba i díky našemu receptu získáte jistotu, která vám třeba chyběla. Nakupování spousty masa, které je pak nedostatečně slané, nebo se nedejbože zkazí, je nemilé. Poradíme vám jak pomocí slova, tak i videa, které najdete na konci článku.
Výběr masa
V první řadě je třeba vybrat správné druhy masa. My jsme udili výhradně maso vepřové. Jednak je chuťově vynikající a jednak se nudí tak dlouhou dobu, jako by tomu bylo v případě masa hovězího. Máte-li raději mastnější a chuťově výraznější části, doporučuje se bok. Je-li dokonale prorostlý a poněkud širší, není co řešit. Mnohdy se vyplatí nakoupit bok s kostí, kterou vám v řeznictví odstraní, anebo si ji vykrojíte doma. Kusy jsou mnohem širší a prorostlejší. Jinak není potíž volit zcela libovou plec a sušší, nicméně méně tučnější je i kýta.
Porcování a česnekování
Maso si naporcujte dle libosti a času, který hodláte u udírny strávit. Obecně bychom doporučili kusy cca 25×25 cm. Mohou být i o něco větší. Udili jsme je nějakých 12 hodin a čas nám bohatě stačil. Čím větší kus masa, tím logicky delší uzení. Když máte vše připraveno, můžete jít na česnekování. Česnek si rozetřete a postupně vmasírujete do jednotlivých kousků vepřového. Následně uložíte ideálně do kameninového hrnce. Nesolte!!
Lák na maso
Lák je nesmírně důležitý. Poměrně by měl být 100 g soli na 1 litr vody! Vodu převaříte a následně necháte dokonale vychladnout. Poté vše nalijete do samotného kameninového hrnce a promícháte. Pak je dobré nechat maso uležet cca 14 dní. Po uplynutí této doby se vytáhne, osuší, propíchne, navleče se na potravinářský provázek a jde se na věc.
Podívejte se na naše video:
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.