Dobromysl: Pěstování užitečné bylinky

Dobromysl

Dobromysl, nebo oregano? Obojí? Ano, názvy dobromysl a oregano označují jednu a tu samou rostlinu. V minulosti se jednalo o bylinku s multifunkčním využitím. Fungovala například jako jedinečná přísada nápoje lásky. Používala se ale i jako talisman určený proti zlým duchům. Pro mnohé šlo o ukazatel směru k věčnému životu a blaženému stavu. Egypťané ji ve starověku zasvětili bohu Osirisovi. My se nebudeme zabývat léčivými účinky dobromysli, ale zaměříme se na její pěstování.

Volba stanoviště a substrátu

Oregano miluje sluníčko. Pokud jen trochu můžete, vysaďte jej na místo, které je hodně prosluněné. Dopřejete tak dobromysli jak světlo, tak i dostatečné množství potřeného tepla. Co se týká pěstebního substrátu, optimální je hlinitopísčité podloží. Bez problémů vyroste v trochu humóznější zemině kdekoli na zahradě.

Zálivka a hnojení

Pravidelná zálivka je u většiny rostlin samozřejmostí. Optimální je dobromysl zalévat vodou, která je už odstátá. Není od věci nalévat vodu i do misky pod truhlík a oregano si ji nasaje samo. V každém případě je nejlepší tuto bylinku stejně jako ostatní zasadit přímo ven do půdy na zahrádku. Bylinky doma zkrátka nikdy nerostou tak, jak je tomu venku. Hnojit je zapotřebí jednou za 14 dnů organickým hnojivem.

Přesazování a množení dobromysli

Přesazovat lze oregano dle aktuální potřeby. Množí se vrcholovými řízky tak, že jej necháte zakořenit ve vodě. Když kořínky porostou, stačí přesadit do půdy. Přezimovat dokáže oregano v chladnějších prostorách s teplotou okolo 10 stupňů Celsia. Větší keř ale umí ustát slabší zimu i na záhonu. V každém případě se jedná o rostlinu, která není z pohledu pěstování nijak náročná a bez potíží ji mohou mít na bylinkové zahrádce i lidé nemající na starání se o rostliny až tak velkou porci času, jak by bylo zapotřebí.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.